Daily Readings From the AA Lodge


Note: The "Daily Readings From the AA Lodge" CD or written manuscript is available (free of charge) to AA members at their request. Submit your request to NAIGSO-AA GM generalmanager@naigso-aa.org.
 


This manuscript is being printed and distributed to AA members solely for the purpose of consideration and approval by those members, the General Service Conference of Alcoholics Anonymous, the General Service Board of Alcoholics Anonymous, and Alcoholics Anonymous World Services. As the AA General Service Office serving Native American alcoholics, we believe printing and distributing this manuscript is the only way to achieve this goal and an important way to provide the AA Vision of Service as given to Earl L which is the foundation of the Native American Indian General Service Office of Alcoholics Anonymous.   

There is absolutely no intent to publish and distribute this book as a commercial venture or for any monetary gain. Our only desire is to produce a volume which will reach a people who have been devastated by the destruction of alcoholism and often find it difficult to understand AA’s spiritual message as presented in its current literature. We believe there is no better way to achieve this goal than to use quotes directly from AAWS copyright material along with the teachings from our Native American elders, some of which are centuries old. Since we have been denied permission to use their copyright material and  this manuscript has been offered to and rejected by AA's General Service Board and AAWS, we feel duty-bound by Earl L’s vision to pursue publication of this manuscript. In order to do this in a good way it must be presented to the AA membership as a whole for approval. When approval is acheived NAIGSO will give all rights to AAWS.


Ron S. compiled many of the quotes from the elders used herein through years of searching through thousands of books, most not readily available except in research libraries. His desire is to be of service to alcoholics, Native and others, and to introduce all to the wisdom of Native culture, which is consistent with AA's teachings of recovery. Ron S. has graciously given NAIGSO his permission to make use of his portion of this labor of love in order to be of service to you. Although many of the elder's quotes came from Ron's research the complete package of quotes used herein came together through the service of an anonymous member and his use of numerous other sources.


5-27-17Clifton Charles, Mojave

5-26-17Liz, Odawa

5-25-17Nippawanock, Arapahoe

5-24-17Rolling Thunder, Cherokee

5-23-17Spotted Tail, Lakota

5-22-17Papoonon, Delaware 1755

5-21-17Crow

5-20-17High Hollow Horn, Lakota

5-19-17Satanta, Kiowa

5-18-17Black Elk (Hehaka Sapa), Oglala

5-17-17Torline, Navajo

5-16-17Polingaysi Q'yawayma, Hopi

5-15-17Billy Mills, Lakota

5-14-17Talaskwaptiwa, Hopi

5-13-17Starleaf, Shinnecock

5-12-17Hiawatha, Iroquois Confederacy

5-11-17Grandmother of Charles Eastman, Santee Sioux

5-10-17Osage

5-09-17Tecumseh, Shawnee

5-08-17Soso-ho-wa, Iroquois

5-07-17Tatanga Mani (Walking Buffalo), Stoney

5-06-17Hiawatha, Iroquois Confederacy

5-05-17Leonard George, Chief Councilor

5-04-17Taos Pueblo

5-03-17Chute-pa-lu, Nez Perce

5-02-17Ohiyesa, Lakota

5-01-17Robert Spott, Yurok

4-30-17Archie Fire Lame Deer, Lakota

4-29-17John Ross, Cherokee

4-28-17Haida Gwaii, Traditional Circle of Elders

4-27-17Elaine Ramos, Tlingit

4-26-17Luther Standing Bear, Oglala Sioux

4-25-17Henry Quick Bear, Lakota

4-24-17Wallace Black Elk, Lakota

4-23-17Cecilia Mitchell, Mohawk

4-22-17Wallace Black Elk, Lakota

4-21-17Sarah Winnemucca, Paiute

4-20-17Turtle Heart, Delaware

4-19-17Rachael Naomi Remem, Holistic Healer

4-18-17Dr. A. C. Ross (Ehanamani, Lakota

4-17-17Navdowessie, Lakota

4-16-17Delaware

4-15-17Henry Quick Bear, Lakota

4-14-17White Shield, Arikara

4-13-17Dekanawidah, Iroquois

4-12-17Thomas Yellowtail, Crow

4-11-17Pretty Shield, Crow

4-10-17Aztec

4-09-17Wallace Black Elk, Lakota

4-08-17Peau de Chat, Ojibway

4-07-17David Monongye, Hopi

4-06-17Joseph Bruchac, Abenaki

4-05-17Kote Kotah, Chumash

4-04-17Tenieya, Miwok

4-03-17Larry P. Aitken, Chippewa

4-02-17Red Jacket, Seneca

4-01-17C. Montezuma, Yavapai

3-31-17John Peters (Slow Turtle), Wampanoag

3-30-17Winnebago

3-29-17Skanientariio, Six Nations

3-28-17Ojibway

3-27-17Alfonso Ortiz, San Juan Pueblo

3-26-17Howling Wolf, Arapaho

3-25-17Cochise, Apache

3-24-17Red Cloud, Lakota

3-23-17Charles A. Eastman (Ohiyesa), Santee Sioux

3-22-17Chief Joseph, Nez Perce

3-21-17Little Crow, Lakota

3-20-17Traditional Circle of Elders, Northern Cheyenne

3-19-17Thomas Yellowtail, Crow

3-18-17Wallace Black Elk, Lakota

3-17-17Kanakuk, Kickapoo

3-16-17Nippawanock, Arapahoe

3-15-17Crow

3-14-17Cornplanter, Iroquois

3-13-17Oren R. Lyons, Spokesman Traditional Circle of Elders

3-12-17Leonard George, Chief Councilor

3-11-17Fools Crow, Lakota

3-10-17Jerome K., Lakota

3-09-17Geronimo, Apache

3-08-17Dona Josefa Medrano, Huichol

3-07-17F. Parkman, About the Iroquois Confederacy

3-06-17Stanley Paytiamo, Acoma Pueblo

3-05-17Petalesharo, Pawnee

3-04-17Willaru Huayta, Quechua Nation

3-03-17President Thomas Jefferson, "Letter to Handsome Lake"

3-02-17Handsome Lake, Iroquois

3-01-17Seneca

2-28-17Rolling Thunder, Cherokee

2-27-17Pachacutee, Inca

2-26-17Willaru Huayta, Quechua Nation

2-25-17Wasn-mani, Lakota

2-24-17Asad-a-wa, Wichita

2-23-17Skanientariio, Iroquois

2-22-17Lame Deer, Lakota

2-21-17Red Jacket, Seneca

2-20-17Iroquois "Traditional Teachings"

2-19-17Deadly Medicine, Creek

2-18-17Willaru Huayta, Quechua Nation

2-17-17Occom, Mohegan

2-16-17Chief Luther Standing Bear, Sioux

2-15-17Traditional Circle of Elders, Onondaga

2-14-17Thomas Yellowtail, Crow

2-13-17Walking Buffalo, Stoney

2-12-17Wallace Black Elk, Lakota

2-11-17Cleone Thunder, Northern Arapahoe

2-10-17Wallace Black Elk, Lakota

2-09-17Thomas Yellowtail, Crow

2-08-17Thomas Yellowtail, Crow

2-07-17Las Casas

2-06-17Hopi

2-05-17Chief Luther Standing Bear, Sioux

2-04-17Rolling Thunder, Cherokee

2-03-17Tshut-che-nac, Kansas

2-02-17Lame Deer, Lakota

2-01-17J. S. Hifler, Cherokee

1-31-17Haida Gwaii, Traditional Circle of Elders

1-30-17Sitting Bull , Teton Sioux

1-29-17Pueblo Declaration

1-28-17David Monongye, Hopi

1-27-17Chief Wasson, Ojibway

1-26-17James St. Louis, Delaware

1-25-17Paula Weasel Head, Blood

1-24-17Great Blue Heron, Ojibway

1-23-17Delegation Spokesperson, Hopi

1-22-17Blackfoot Crow

1-21-17Satank, Kiowa

1-20-17Tocmetone, Paiute

1-19-17Cochise, Apache

1-18-17Tenskwatawa, Shawnee

1-17-17Cocooche, Seminole

1-16-17Cree, 1993

1-15-17John (Fire) Lame Deer, Lakota Sioux

1-14-17Sacred Hoop

1-13-17Pop Chalee, Taos Pueblo

1-12-17Waskn Mani

1-11-17Mary Hayes, Clayoquot

1-10-17Hiawatha, Iroquois

1-09-17Walks-in-the-Rain, Winnebago

1-08-17Ojibway

1-07-17Rich, Santee Lakota

1-06-17Chief Joseph, Nez Perce

1-05-17Traditional Circle of Elders, Northern Cheyenne

1-04-17Chief Seattle, Dwamish

1-03-17Tenskwatawa, Shawnee

1-02-17Archie Fire Lame Deer, Lakota

1-01-17Okute, Teton Sioux

12-31-16Hiawatha, Iroquios

12-30-16J Hifler, Cherokee

12-29-16Traditional Circle of Elders, Northern Cheyenne

12-28-16Canasatego, Mohawk

12-27-16Hiawatha, Iroquois

12-26-16Hiawatha, Iroquois

12-25-16Two Leggings, Crow

12-24-16Michael Kabotie, Hopi

12-23-16Wallace Black Elk, Lakota

12-22-16Delaware

12-21-16Chute-pa-lu, Nez Perce

12-20-16Fools Crow, Lakota

12-19-16J S Hifler, Cherokee

12-18-16Vine Deloria Jr., Lakota

12-17-16Shining Arrows, Crow

12-16-16Dekanawidah, Iroquois

12-15-16Blue Bird, Lower Brule Lakota

12-14-16Geronimo, Apache

12-13-16Kanigut, Tuscarora

12-12-16Wallace Black Elk, Lakota

12-11-16Ga-ne-odi-yo, Iroquois

12-10-16Paula Weasel Head, Blood

12-09-16Tom White Cloud, Ojibway

12-08-16Chief Joseph, Nez Perce

12-07-16Dekanawidah, Iroquois

12-06-16Black Elk, Lakota

12-05-16George Webb, Pima

12-04-16High Hollow Horn, Lakota

12-03-16Turtleheart, Teton Sioux

12-02-16Dr. Lori Gruiso, Navajo

12-01-16Wendy Rose, Hopi-Miwok

11-30-16Sogoyewapha, "Red Jacket", Seneca

11-29-16Teedyuschung, Delaware

11-28-16Black Elk (1863-1950), Oglala Sioux Holy Man

11-27-16Irving Powless Sr., Onondaga

11-26-16Leon Shenandoah, Onondaga

11-25-16Oren Lyons, Onondaga

11-24-16Eagle Chief (Letakos-Lesa), Pawnee

11-23-16Zitkala-Sa

11-22-16Red Cloud (Makhpiya-luta), 1870

11-21-16Luther Standing Bear, Oglala Sioux

11-20-16Lone Man (Isna-la-wica)

11-19-16Chief Joseph, Nez Perce

11-18-16Chief Joseph, Nez Perce

11-17-16Chief Dan George, Skokomish

11-16-16Wovoka, Paiute

11-15-16Black Hawk, Sauk

11-14-16Chief Luther Standing Bear, Oglala Sioux

11-13-16Black Elk, Oglala Sioux

11-12-16Wallace Black Elk, Lakota

11-11-16Big Elk, Omaha Chief

11-10-16Charles Alexander Eastman Ohiyesa, Santee Sioux

11-09-16Larry P. Aitken, Chippewa

11-08-16Wasbasha, Lakota Santee

11-07-16Iron Eyes Cody

11-06-16Charles Alexander Eastman Ohiyesa, Santee Sioux

11-05-16Chief Joseph, Nez Perce

11-04-16Sitting Bull

11-03-16Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

11-02-16Tecumseh, Shawnee

11-01-16Matthew King, Lakota

10-31-16"The Honor of All", Alkali Lake

10-30-16Barney Bush, Shawnee

10-29-16Chief Oren Lyons, Onondaga

10-28-16Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

10-27-16Fools Crow, Lakota

10-26-16Sitting Bull, Lakota

10-25-16Fools Crow, Lakota

10-24-16Tecumseh

10-23-16Fools Crow, Lakota

10-22-16Fools Crow, Lakota

10-21-16Fools Crow, Lakota

10-20-16Thomas Mills, Lakota

10-19-16Luther Standing Bear, Oglala Sioux

10-18-16Oren R. Lyons, Spokesman, Traditional Circle of Elders

10-17-16Sitting Bull, Sioux

10-16-16Ethel Wilson, Cowichan

10-15-16Mathew King, Lakota

10-14-16Black Elk, Oglala Sioux

10-13-16Archie Fire Lame Deer, Lakota

10-12-16Traditional Circle of Elders

10-11-16Sitting Bull, Sioux

10-10-16Thomas Yellowtail, Crow

10-09-16Fools Crow, Lakota

10-08-16Cecilia Mitchell, Mohawk

10-07-16Cochise "Like Ironweed", Chiricahua Apache

10-06-16Mournung Dove {Christine Quintasket} (1888-1936), Salish

10-05-16Linda Hogan, Chickasaw

10-04-16Chased-By-Bears, Santee-Yanktonia Sioux

10-03-16Louis Farmer, Onondaga

10-02-16Tecumseh, Shawnee

10-01-16Charlie Knight, Ute

9-30-16Ralph Hotwea, Hopi

9-29-16Geronimo, Chiracahua Apache

9-28-16Ojibway

9-27-16Pushmatata, Choctaw

9-26-16Pied Riche, Potawatomi

9-25-16Kanakuk, Kickapoo

9-24-16Don Jose Huichol, Sierra Madre

9-23-16Roy W.

9-22-16Seneca

9-21-16Vine Deloria Jr., Lakota

9-20-16Tom Porter, Mohawk

9-19-16Leon Shenandoah, Onondaga

9-18-16Dekanawidah, Iroquois

9-17-16Walking Elk, Santee

9-16-16Fools Crow, Lakota

9-15-16Wabasha, Lakota

9-14-16Najagneq, Eskimo

9-13-16Iglulik Eskimo Proverb

9-12-16Black Hawk, Sauk

9-11-16Ojibway

9-10-16Chief Joseph, Nez Perce

9-09-16Thomas Banyacya, Hopi

9-08-16He Dog, Lakota

9-07-16Fools Crow, Lakota

9-06-16R. Carlos Nakai, Navajo-Ute

9-05-16Noble Red Man

9-04-16Lakota

9-03-16Susquehannah

9-02-16Hiawatha

9-01-16Canio-dai-io, Seneca

8-31-16Clifton Charles, Mojave

8-30-16Forest Carter, Cherokee

8-29-16Sitting Bull

8-28-16Tecumseh, Shawnee

8-27-16Black Elk, Lakota

8-26-16Elder of Shongopoui, Hopi

8-25-16Matthew King, Lakota

8-24-16Lakota Wisdom

8-23-16Chief Washakie, Shoshone

8-22-16Okanicon, Delaware

8-21-16Alford Wilson, Shawnee

8-20-16Kanakuk, Kickapoo

8-19-16Como, Potawatomi

8-18-16Sitting Bull, Hunkpapa Sioux

8-17-16Qwatsinas (Heredity Chief Edward Moody). Nuxalk Nation

8-16-16Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

8-15-16Black Elk, Lakota Medecine Man

8-14-16Seneca Prayer

8-13-16Rolling Thunder, Cherokee

8-12-16Jose Maria, Pacific Anadark

8-11-16Linda Hogan, Chickasaw

8-10-16Ga-ne-odi-yo, Iroquois

8-09-16Chuck Ross, Lakota

8-08-16Ira Hayes, Pima

8-07-16Wallace Black Elk, Lakota

8-06-16Haidi Gwaii, Traditional Circle of Elders

8-05-16Thomas Yellowtail, Crow

8-04-16Archie Fire Lame Deer, Lakota

8-03-16Vickie Downey, Tewa/Tesuque Pueblo

8-02-16Traditional Circle of Elders

8-01-16Wallace Black Elk, Lakota

7-31-16Uncle Frank Davis (quoting his mother), Pawnee

7-30-16Hopi

7-29-16Fools Crow, Lakota

7-28-16Hopi

7-27-16Wallace Black Elk, Lakota

7-26-16Oren Lyons, Onondaga

7-25-16Brian Maracle, Mohawk

7-24-16Cochise, Apache

7-23-16Pontiac, Ottawa

7-22-16Iron Eyes Cody

7-21-16Chief Lowrey, Cherokee

7-20-16Joe S. Jemez, Pueblo

7-19-16Black Elk, Lakota

7-18-16Osage

7-17-16Sitting Bull, Hunkapapa Lakota

7-16-16Sitting Bull, Lakota

7-15-16AA Grapevine-July 1979, Saulteaux

7-14-16Fools Crow, Lakota

7-13-16Black Elk, Lakota

7-12-16Sitting Bull, Lakota

7-11-16Pontiac, Ottawa

7-10-16Wilma Mankiller, Cherokee

7-09-16Wallace Black Elk, Lakota

7-08-16From the Sixth Philosophy of the Gathering of Native American Men

7-07-16Wilma Mankiller, Cherokee

7-06-16Burgess Roye, Ponca

7-05-16Tecumseh, Shawnee

7-04-16Dekanawidah, Iroquois

7-03-16Fools Crow, Lakota

7-02-16Handsome Lake, Iroquois

7-01-16Louis Farmer, Onondaga

6-30-16Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

6-29-16To-Te-Pukenga, Maori

6-28-16Joy Harjo, Creek-Cherokee

6-27-16Squ-sact-un, Squaxin

6-26-16Al, Cherokee

6-25-16Hiawatha, Irois

6-24-16Fools Crow, Lakota

6-23-16Peau de Chat, Ojibway

6-22-16Barney Bush, Shawnee

6-21-16Howard Rainer, Taos Pueblo-Creek

6-20-16Little Raven, Arapaho

6-19-16Kanakuk, Kickapoo

6-18-16Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

6-17-16Senachwine, Potawatomi

6-16-16Horace Axtell, Nez Perce

6-15-16Leonard F, AA Grapevine July 2002

6-14-16Iroquois Constitution

6-13-16Pima Legend

6-12-16Lelia Fisher, HOH

6-11-16Matthew King, Lakota

6-10-16Leonard George, Chief Councilor

6-09-16Wallace Black Elk, Lakota

6-08-16Sun Bear, Chippewa

6-07-16Okanicon, Delaware

6-06-16Walks in the Rain, Winnebago

6-05-16Decori, Winnebago

6-04-16Tom Porter, Mohawk

6-03-16Tenkswataya, Shawnee

6-02-16Itgag, Yupik

6-01-16George Webb, Pima

5-31-16Tecumseh, Shawnee

5-30-16John F Bryde, Lakota

5-29-16Luther Standing Bear, Oglala Sioux

5-28-16Haida Gwaii, Traditional Circle of Elders

5-27-16Clifton Charles, Mojave

5-26-16Liz, Odawa

5-25-16Nippawanock, Arapahoe

5-24-16Rolling Thunder, Cherokee

5-23-16Spotted Tail, Lakota

5-22-16Papoonon, Delaware 1755

5-21-16Crow

5-20-16High Hollow Horn, Lakota

5-19-16Satanta, Kiowa

5-18-16Black Elk (Hehaka Sapa), Oglala

5-17-16Torline, Navajo

5-16-16Polingaysi Q'yawayma, Hopi

5-15-16Billy Mills, Lakota

5-14-16Talaskwaptiwa, Hopi

5-13-16Starleaf, Shinnecock

5-12-16Hiawatha, Iroquois Confederacy

5-11-16Grandmother of Charles Eastman, Santee Sioux

5-10-16Osage

5-09-16Tecumseh, Shawnee

5-08-16Soso-ho-wa, Iroquois

5-07-16Tatanga Mani, Stoney

5-06-16Hiawatha, Iroquois Confederacy

5-05-16Taos Pueblo

5-04-16Leonard George, Chief Councilor

5-03-16Chute-pa-lu, Nez Perce

5-02-16Ohiyesa, Lakota

5-01-16Robert Spott, Yurok

4-30-16Archie Fire Lame Deer, Lakota

4-29-16John Ross, Cherokee

4-28-16Haida Gwaii, Traditional Circle of Elders

4-27-16Elaine Ramos, Tlingit

4-26-16Luther Standing Bear, Oglala Sioux

4-25-16Henry Quick Bear, Lakota

4-24-16Wallace Black Elk, Lakota

4-23-16Cecilia Mitchell, Mohawk

4-22-16Wallace Black Elk, Lakota

4-21-16Sarah Winnemucca, Paiute

4-20-16Turtle Heart, Delaware

4-19-16Rachael Naomi Remem, Holistic Healer

4-18-16Dr. A.C. Ross (Ehanamani), Lakota

4-17-16Navdowessie, Lakota

4-16-16Delaware

4-15-16Henry Quick Bear, Lakota

4-14-16White Shield, Arikara

4-13-16Dekanawidah, Iroquois

4-12-16Thomas Yellowtail, Crow

4-11-16Pretty Shield, Crow

4-10-16Aztec

4-09-16Wallace Black Elk, Lakota

4-08-16Peau de Chat, Ojibway

4-07-16David Monongye, Hopi

4-06-16Joseph Bruchac, Abenaki

4-05-16Kote Kotah, Chumash

4-04-16Tenieya, Miwok

4-03-16Larry P. Aitken, Chippewa

4-02-16Red Jacket, Seneca

4-01-16C. Montezuma, Yavapai

3-31-16John Peters (Slow Turtle), Wampanoag

3-30-16Winnebago

3-29-16Skanientariio, Six Nations

3-28-16Ojibway

3-27-16Alfonso Ortiz, San Juan Pueblo

3-26-16Howling Wolf, Arapaho

3-25-16Cochise, Apache

3-24-16Red Cloud, Lakota

3-23-16Charles A. Eastman (Ohiyesa), Santee Sioux

3-22-16Chief Joseph, Nez Perce

3-21-16Little Crow, Lakota

3-20-16Traditional Circle of Elders, Northern Cheyenne

3-19-16Thomas Yellowtail, Crow

3-18-16Wallace Black Elk, Lakota

3-17-16Kanakuk, Kickapoo

3-16-16Nippawanock, Arapahoe

3-15-16Crow

3-14-16Cornplanter, Iroquois

3-13-16Oren R. Lyons, Spokesman Traditional Circle of Elders

3-12-16Leonard George, Chief Councilor

3-11-16Fools Crow, Lakota

3-10-16Jerome K., Lakota

3-09-16Geronimo, Apache

3-08-16Dona Josefa Medrano, Huichol

3-07-16F. Parkman, About the Iroquois Confederacy

3-06-16Stanley Paytiamo, Acoma Pueblo

3-05-16Petalesharo, Pawnee

3-04-16Willaru Huayta, Quechua Nation

3-03-16President Thomas Jefferson Letter to Handsome Lake

3-02-16Handsome Lake, Iroquois

3-01-16Seneca

2-29-16Larry P. Aitken,Chippewa

2-28-16Rolling Thunder, Cherokee

2-27-16Pachacutee, Inca

2-26-16Willaru Huayta, Quechua Nation

2-25-16Wasn-mani, Lakota

2-24-16Asad-a-wa, Wichita

2-23-16Skanientariio, Iroquois

2-22-16Lame Deer, Lakota

2-21-16Red Jacket, Seneca

2-20-16Iroquois, "Traditional Teachings"

2-19-16Deadly Medicine, Creek

2-18-16Willaru Huayta, Quechua Nation

2-17-16Occom, Mohegan

2-16-16Chief Luther Standing Bear, Sioux

2-15-16Traditional Circle of Elders, Onondaga

2-14-16Thomas Yellowtail, Crow

2-13-16Walking Buffalo, Stoney

2-12-16Wallace Black Elk, Lakota

2-11-16Cleone Thunder, Northern Arapahoe

2-10-16Wallace Black Elk, Lakota

2-09-16Thomas Yellowtail, Crow

2-08-16Thomas Yellowtail, Crow

2-07-16Las Casas

2-06-16Hopi

2-05-16Chief Luther Standing Bear, Sioux

2-04-16Rolling Thunder, Cherokee

2-03-16Tshut-che-nac, Kansas

2-02-16Lame Deer, Lakota

2-01-16J. S Hifler, Cherokee

1-31-16Haida Gwaii, Traditional Circle of Elders

1-30-16Sitting Bull, Teton Sioux

1-29-16Pueblo Declaration

1-28-16David Monongye, Hopi

1-27-16Chief Wasson, Ojibway

1-26-16James St. Louis, Delaware

1-25-16Paula Weasel Head, Blood

1-24-16Great Blue Heron, Ojibway

1-23-16Delegation Spokesperson, Hopi

1-22-16Blackfoot Crow

1-21-16Santank, Kiowa

1-20-16Tocmetone, Paiute

1-19-16Cochise, Apache

1-18-16Tenskwatawa, Shawnee

1-17-16Cocooche, Seminole

1-16-16Cree, 1993

1-15-16John (Fire) Lame Deer, Lakota Sioux

1-14-16Sacred Hoop

1-13-16Pop Chalee, Taos Pueblo

1-12-16Waskn Mani

1-11-16Mary Hayes, Clayoquot

1-10-16Hiawatha, Iroquois

1-09-16Walks-in-the-Rain, Winnebago

1-08-16Ojibway

1-07-16Rich, Santee Lakota

1-06-16Chief Joseph, Nez Perce

1-05-16Traditional Circle of Elders, Northern Cheyenne

1-04-16Chief Seattle, Dwamish

1-03-16Tenskwatawa, Shawnee

1-02-16Archie Fire Lame Deer, Lakota

1-01-16Okute, Teton Sioux

12-31-15Hiawatha, Iroquois Confederacy

12-30-15J S Hifler, Cherokee

12-29-15Traditional Circle of Elders, Northern Cheyenne

12-28-15Canasatego, Mohawk

12-27-15Hiawatha, Iroquois

12-26-15Hiawatha, Iroquois

12-25-15Two Leggings, Crow

12-24-15Michael Kabotie, Hopi

12-23-15Wallace Black Elk, Lakota

12-22-15Delaware

12-21-15Chute-pa-lu, Nez Perce

12-20-15Fools Crow, Lakota

12-19-15J S Hifler, Cherokee

12-18-15Vine Deloria Jr., Lakota

12-17-15Shining Arrows, Crow

12-16-15Dekanawidah, Iroquois

12-15-15Blue Bird, Lower Brule Lakota

12-14-15Geronimo, Apache

12-13-15Kanigut, Tuscarora

12-12-15Wallace Black Elk, Lakota

12-11-15Ga-ne-odi-yo, Iroquois

12-10-15Paula Weasel Head, Blood

12-09-15Tom White Cloud, Ojibway

12-08-15Chief Joseph, Nez Perce

12-07-15Dekanawidah, Iroquois

12-06-15Black Elk, Lakota

12-05-15George Webb, Pima

12-04-15High Hollow Horn, Lakota

12-03-15Turtleheart, Teton Sioux

12-02-15Dr. Lori Gruiso, Navajo

12-01-15Wendy Rose, Hopi-Miwok

11-30-15Sogoyewapha, "Red Jacket", Seneca

11-29-15Teedyuschung, Delaware

11-28-15Black Elk (1863-1950), Oglala Sioux Holy Man

11-27-15Irving Powless Sr., Onondaga

11-26-15Leon Shenandoah, Onondaga

11-25-15Oren Lyons, Onondaga

11-24-15Eagle Chief (Letakos-Lesa), Pawnee

11-23-15Zitkala-Sa

11-22-15Red Cloud (Makhpiya-luta), April 1870

11-21-15Luther Standing Bear, Oglala Sioux

11-20-15Lone Man (Isna-la-wica)

11-19-15Chief Joseph, Nez Perce

11-18-15Chief Joseph, Nez Perce

11-17-15Chief Dan George, Skokomish

11-16-15Wovoka, Paiute

11-15-15Black Hawk, Sauk

11-14-15Chief Luther Standing Bear, Oglala Sioux

11-13-15Black Elk, Oglala Sioux

11-12-15Wallace Black Elk, Lakota

11-11-15Big Elk, Omaha Chief

11-10-15Charles Alexander Eastman Ohiyesa, Santee Sioux

11-09-15Larry P. Aitken, Chippewa

11-08-15Wabasha, Lakota Santee

11-07-15Iron Eyes Cody

11-06-15Charles Alexander Eastman Ohiyesa, Santee Sioux

11-05-15Chief Joseph, Nez Perce

11-04-15Sitting Bull

11-03-15Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

11-02-15Hunbatz Men, Mayan

11-01-15Matthew King, Lakota

10-31-15"The Honor of All" Alkali Lake

10-30-15Barney Bush, Shawnee

10-29-15Chief Oren Lyons, Onondaga

10-28-15Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

10-27-15Fools Crow, Lakota

10-26-15Sitting Bull, Lakota

10-25-15Fools Crow, Lakota

10-24-15Tecumseh

10-23-15Fools Crow, Lakota

10-22-15Fools Crow, Lakota

10-21-15Fools Crow, Lakota

10-20-15Thomas Mails, Lakota

10-19-15Luther Standing Bear, Oglala Sioux

10-18-15Oren R. Lyons, Spokeman, Traditional Circle of Elders

10-17-15Sitting Bull, Sioux

10-16-15Ethel Wilson, Cowichan

10-15-15Matthew King, Lakota

10-14-15Black Elk, Oglala Sioux

10-13-15Archie Fire Lame Deer, Lakota

10-12-15Traditional Circle of Elders

10-11-15Sitting Bull, Sioux

10-10-15Thomas Yellowtail, Crow

10-09-15Fools Crow, Lakota

10-08-15Cecilia Mitchell, Mohawk

10-07-15Cochise "Like Ironweed", Chiricahua Apache

10-06-15Mourning Dove [Christine Quintasket], Salish

10-05-15Linda Hogan, Chickasaw

10-04-15Chased-By-Bears, Santee-Yanktonia Sioux

10-03-15Louis Farmer, Onondaga

10-02-15Tecumseh, Shawnee

10-01-15Charlie Knight, Ute

9-30-15Ralph Hotwea, Hopi

9-29-15Geronimo, Chiracahua Apache

9-28-15Ojibway

9-27-15Pushmatata, Choctaw

9-26-15Pied Riche, Potawatomi

9-25-15Kanakuk, Kickapoo

9-24-15Don Jose Huichol, Sierra Madre

9-23-15Roy W.

9-22-15Seneca

9-21-15Vine Deloria Jr., Lakota

9-20-15Tom Porter, Mohawk

9-19-15Leon Shenandoah, Onondaga

9-18-15Dekanawidah, Iroquois

9-17-15Walking Elk, Santee

9-16-15Fools Crow, Lakota

9-15-15Wabasha, Lakota

9-14-15Najagneq, Eskimo

9-13-15Iglulik Eskimo Proverb

9-12-15Black Hawk, Sauk

9-11-15Ojibway

9-10-15Chief Joseph, Nez Perce

9-09-15Thomas Banyacya, Hopi

9-08-15He Dog, Oglala Lakota

9-07-15Fools Crow, Lakota

9-06-15R. Carlos Nakai, Navajo-Ute

9-04-15Lakota

9-03-15Susquehannah

9-02-15Hiawatha

9-01-15Canio-dai-io, Seneca

8-31-15Clifton Chareles, Mojave

8-30-15Forest Carter, Cherokee

8-29-15Sitting Bull

8-27-15Black Elk, Lakota

8-26-15Elder of Shongopoui, Hopi

8-25-15Matthew King, Lakota

8-24-15Lakota Wisdom

8-23-15Chief Washakie, Shoshone

8-22-15Okanicon, Delaware

8-21-15Alford Wilson, Shawnee

8-20-15Kanakuk, Kickapoo

8-19-15Como, Potawatomi

8-18-15Sitting Bull, Hunkpapa Sioux

8-17-15Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

8-16-15Qwatsinas (Heredity Chief Edward Moody), Nuxalk Nation

8-15-15Black Elk, Lakota Medicine Man

8-14-15Seneca Prayer

8-13-15Rolling Thunder, Cherokee

8-12-15Jose Maria, Pacific Anadark

8-11-15Linda Hogan, Chickasaw

8-10-15Ga-ne-odi-yo, Iroquois

8-09-15Chuck Ross, Lakota

8-08-15Ira Hayes, Pima

8-07-15Wallace Black Elk, Lakota

8-06-15Haida Gwaii, Traditional Circle of Elders

8-05-15Thomas Yellowtail, Crow

8-04-15Archie Fire Lame Deer, Lakota

8-03-15Vickie Downey, Tewa/Tesuque Pueblo

8-02-15Traditional Circle of Elders

8-01-15Wallace Black Elk, Lakota

7-31-15Uncle Frank Davis (quoting his mother), Pawnee

7-30-15Hopi

7-29-15Fools Crow, Lakota

7-28-15Hopi

7-27-15Wallace Black Elk, Lakota

7-26-15Oren Lyons, Onondaga

7-25-15Brian Maracle, Mohawk

7-24-15Cochise, Apache

7-23-15Pontiac, Ottawa

7-22-15Iron eyes Cody

7-21-15Chief Lowrey, Cherokee

7-20-15Joe S. Jemez, Pueblo

7-19-15Black Elk, Lakota

7-18-15Osage

7-17-15Sitting Bull, Hunkapapa Lakota

7-16-15Sitting Bull, Lakota

7-15-15AA Grapevine (July 1979), Saulteaux

7-14-15Fools Crow, Lakota

7-13-15Black Elk, Lakota

7-12-15Sitting Bull, Lakota

7-11-15Pontiac, Ottawa

7-10-15Wilma Mankiller, Cherokee

7-09-15Wallace Black Elk, Lakota

7-08-15From the Sixth Philosophy of the Gathering of Native American Men

7-07-15 Wilma Mankiller, Cherokee

7-06-15 Burgess Roye, Ponca

7-05-15 Tecumseh, Shawnee

7-04-15 Dekanawidah, Iroquois

7-03-15 Fools Crow, Lakota

7-02-15 Handsome Lake, Iroquois

7-01-15 Louis Farmer, Onondaga

6-30-15 Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

6-29-15 To-Te-Pukenga, Maori

6-28-15 Joy Harjo, Creek-Cherokee

6-27-15 Squ-sact-un, Squaxin

6-26-15 Al, Cherokee

6-25-15 Hiawatha, Iroquois

6-24-15 Fools Crow, Lakota

6-23-15 Peau de Chat, Ojibway

6-22-15 Barney Bush, Shawnee

6-21-15 Howard Rainer, Taos Pueblo-Creek

6-20-15 Little Raven, Arapaho

6-19-15 Kanakuk, Kickapoo

6-18-15 Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

6-17-15 Senachwine, Potawatomi

6-16-15 Horace Axtell, Nez Perce

6-15-15 Leonard F. , AA Grapevine July 2002

6-14-15 Iroquois Constitution

6-13-15 Pima Legend

6-12-15 Lelia Fisher, HOH

6-11-15 Matthew King, Lakota

6-10-15 Leonard George, Chief Councilor

6-09-15 Wallace Black Elk, Lakota

6-08-15 Sun Bear, Chippewa

6-07-15 Okanicon, Delaware

6-06-15 Walks in the Rain, Winnebago

6-05-15 Decori, Winnebago

6-04-15 Tom Porter, Mohawk

6-03-15 Tenkswataya, Shawnee

6-02-15 Itgag, Yupik

6-01-15 George Webb, Pima

5-31-15 Tecumseh, Shawnee

5-30-15 John F Bryde, Lakota

5-29-15 Luther Standing Bear, Oglala Sioux

5-28-15 Haida Gwaii, Traditional Circle of Elders

5-27-15 Clifton Charles, Mojave

5-26-15 Liz, Odawa

5-25-15 Nippawanock, Arapahoe

5-24-15 Rolling Thunder, Cherokee

5-23-15 Spotted Tail, Lakota

5-22-15 Papoonon, Delaware

5-21-15 Crow

5-20-15 High Hollow Horn, Lakota

5-19-15 Satanta, Kiowa

5-18-15 Black Elk (Hehaka Sapa), Oglala

5-17-15 Torline, Navajo

5-16-15 Polgaysi Q'yawayma, Hopi

5-15-15 Billy Mills, Lakota

5-14-15 Talaskwaptiwa, Hopi

5-13-15 Starleaf, Shinnecock

5-12-15 Hiawatha, Iroquois Confederacy

5-11-15 Grandmother of Charles Eastman, Santee Sioux

5-10-15 Osage

5-09-15 Tecumseh, Shawnee

5-08-15 Soso-ho-wa, Iroquois

5-07-15 Tatanga Mani, Stoney

5-06-15 Hiawatha, Iroquois Confederacy

5-05-15 Taos Pueblo

5-04-15 Leonard George, Chief Councilor

5-03-15 Chute-pa-lu, Nez Perce

5-02-15 Ohiyesa, Lakota

5-01-15 Robert Spott, Yurok

4-30-15 Archie Fire Lame Deer, Lakota

4-29-15 John Ross, Cherokee

4-28-15 Haida Gwaii, Traditional Circle of Elders

4-27-15 Elaine Ramos, Tlingit

4-26-15 Luther Standing Bear, Oglala Sioux

4-25-15 Henry Quick Bear, Lakota

4-24-15 Wallace Black Elk, Lakota

4-23-15 Cecilia Mitchell, Mohawk

4-22-15 Wallace Black Elk, Lakota

4-21-15 Sarah Winnemucca, Paiute

4-20-15 Turtle Heart, Delaware

4-19-15 Rachael Naomi Remem, Holistic Healer

4-18-15 Dr. A. C. Ross (Ehanamani), Lakota

4-17-15 Navdowessie, Lakota

4-16-15 Delaware

4-15-15 Henry Quick Bear, Lakota

4-14-15 White Shield, Arikara

4-13-15 Dekanawidah, Iroquois

4-12-15 Thomas Yellowtail, Crow

4-11-15 Pretty Shield, Crow

4-10-15 Aztec

4-09-15 Wallace Black Elk, Lakota

4-08-15 Peau De Chat, Ojibway

4-07-15 David Monongye, Hopi

4-06-15 Joseph Bruchac, Abenaki

4-05-15 Kote Kotah, Chumash

4-04-15 Tenieya, Miwok

4-03-15 Larry P. Aitkin, Chippewa

4-02-15 Red Jacket, Seneca

4-01-15 C. Montezuma, Yavapai

3-31-15 John Peters (Slow Turtle), Wampanoag

3-30-15 Winnebago

3-29-15 Skanientariio, Six Nations

3-28-15 Ojibway

3-27-15 Alfonso Ortiz, San Juan Pueblo

3-26-15 Howling Wolf, Arapaho

3-25-15 Cochise, Apache

3-24-15 Red Cloud, Lakota

3-23-15 Charles A. Eastman (Ohiyesa), Santee Sioux

3-22-15 Chief Joseph, Nez Perce

3-21-15 Little Crow, Lakota

3-20-15 Traditional Circle of Elders, Northern Cheyenne

3-19-15 Thomas Yellowtail, Crow

3-18-15 Wallace Black Elk, Lakota

3-17-15 Kanakuk, Kickapoo

3-16-15 Nippawanock, Arapahoe

3-15-15 Crow

3-14-15 Cornplanter, Iroquois

3-13-15 Oren R. Lyons, Spokesman Traditional Circle of Elders

3-12-15 Leonard George, Chief Councilor

3-11-15 Fools Crow, Lakota

3-10-15 Jerome K., Lakota

3-09-15 Geronimo, Apache

3-08-15 Dona Josefa Medrano, Huichol

3-07-15 F. Parkman, About the Iroquois Confederacy

3-06-15 Stanley Paytiamo, Acoma Pueblo

3-05-15 Petalesharo, Pawnee

3-04-15 Willaru Huayta, Quechua Nation

3-03-15 President Thomas Jefferson, Letter to Handsome Lake

3-02-15 Handsome Lake, Iroquois

3-01-15 Seneca

2-28-15 Rolling Thunder, Cherokee

2-27-15 Pachacutee, Inca

2-26-15 Willaru Huayta, Quechua Nation

2-25-15 Wasn-mani, Lakota

2-24-15 Asad-a-wa, Wichita

2-23-15 Skanientariio, Iroquois

2-22-15 Lame Deer, Lakota

2-21-15 Red Jacket, Seneca

2-20-15 Iroquois "Traditional Teachings"

2-19-15 Deadly Medicine, Creek

2-18-15 Willaru Huayta, Quechua Nation

2-17-15 Occom, Mohegan

2-16-15 Chief Luther Standing Bear, Sioux

2-15-15 Traditional Circle of Elders, Onondaga

2-14-15 Thomas Yellowtail, Crow

2-13-15 Walking Buffalo, Stoney

2-12-15 Wallace Black Elk, Lakota

2-11-15 Cleone Thunder, Northern Arapahoe

2-10-15 Wallace Black Elk, Lakota

2-09-15 Thomas Yellowtail, Crow

2-08-15 Thomas Yellowtail, Crow

2-07-15 Las Casas

2-06-15 Hopi

2-05-15 Chief Luther Standing Bear, Sioux

2-04-15 Rolling Thunder, Cherokee

2-03-15 Tshut-che-nac, Kansas

2-02-15 Lame Deer, Lakota

2-01-15 J. S. Hifler, Cherokee

1-31-15 Haida Gwaii, Traditional Circle of Elders

1-30-15 Sitting Bull, Teton Sioux

1-29-15 Pueblo Declaration

1-28-15 David Monongye, Hopi

1-27-15 Chief Wasson, Ojibway

1-26-15 James St. Louis, Delaware

1-25-15 Paula Weasel Head, Blood

1-24-15 Great Blue Heron, Ojibway

1-23-15 Delegation Spokesperson, Hopi

1-22-15 Blackfoot Crow

1-21-15 Satank, Kiowa

1-20-15 Tocmetone, Paiute

1-19-15 Cochise, Apache

1-18-15 Tenskwatawa, Shawnee

1-17-15 Cocooche, Seminole

1-16-15 Cree 1993

1-15-15 John (Fire) Lame Deer, Lakota Sioux

1-14-15 Sacred Hoop

1-13-15 Pop Chalee, Taos Pueblo

1-12-15 Waskn Mani

1-11-15 Mary Hayes, Clayoquot

1-10-15 Hiawatha, Iroquois

1-09-15 Walks-in-the-Rain, Winnebago

1-08-15 Ojibway

1-07-15 Rich, Santee Lakota

1-06-15 Chief Joseph, Nez Perce

1-05-15 Traditional Circle of Elders, Northern Cheyenne

1-04-15 Chief Seattle, Dwamish

1-03-15 Tenskwatawa, Shawnee

1-02-15 Archie Fire Lame Deer, Lakota

1-01-15 Okute, Teton Sioux

12-31-14 Hiawatha, Iroquois Confederacy

12-30-14 J S Hifler, Cherokee

12-29-14 Traditional Circle of Elders, Northern Cheyenne

12-28-14 Canasatego, Mohawk

12-27-14 Hiawatha, Iroquois

12-26-14 Hiawatha, Iroquois

12-25-14 Two Leggings, Crow

12-24-14 Michael Kabotie, Hopi

12-23-14 Wallace Black Elk, Lakota

12-22-14 Delaware

12-21-14 Chute-pa-lu, Nex Perce

12-20-14 Fools Crow, Lakota

12-19-14 J S Hifler. Cherokee

12-18-14 Vine Deloria, Lakota

12-17-14 Shining Arrows, Crow

12-16-14 Dekanawidah, Iroquois

12-15-14 Blue Bird, Lower Brule Lakota

12-14-14 Geronimo, Apache

12-13-14 Kanigut, Tuscarora

12-12-14 Wallace Black Elk, Lakota

12-11-14 Ga-ne-odi-yo, Iroquois

12-10-14 Paula Weasel Head, Blood

12-09-14 Tom White Cloud, Ojibway

12-08-14 Chief Joseph, Nez Perce

12-07-14 Dekanawidah, Iroquois

12-06-14 Black Elk, Lakota

12-05-14 George Webb, Pima

12-04-14 High Hollow Horn, Lakota

12-03-14 Turtleheart, Teton Sioux

12-02-14 Dr. Lori Gruiso, Navajo

12-01-14 Wendy Rose, Hopi-Miwok

11-30-14 Sogoyewapha, Seneca

11-29-14 Teedyuschung, Delaware

11-28-14 Black Elk (1863-1950), Oglala Sioux Holy Man

11-27-14 Irving Powless Sr., Onondaga

11-26-14 Leon Shenandoah, Onondaga

11-25-14 Oren Lyons, Onondaga

11-24-14 Eagle Chief (Letakos-Lesa), Pawnee

11-23-14 Zitkala-Sa

11-22-14 Red Cloud (Makhpiya-luta) April 1870

11-21-14 Luther Standing Bear, Oglala Sioux

11-20-14 Lone Man (Isna-la-wica)

11-19-14 Chief Joseph, Nez Perce

11-18-14 Chief Joseph, Nez Perce

11-17-14 Chief Dan George, Skokomish

11-16-14 Wavoka, Paiute

11-15-14 Black Hawk, Sauk

11-14-14 Chief Luther Standing Bear, Oglala Sioux

11-13-14 Black Elk, Oglala Sioux

11-12-14 Wallace Black Elk, Lakota

11-11-14 Big Elk, Omaha Chief

11-10-14 Charles Alexander Eastman, Ohiyesa Santee Sioux

11-09-14 Larry P. Aitken, Chippewa

11-08-14 Wabasha, Santee Lakota

11-07-14 Iron Eyes Cody

11-06-14 Charles Alexander Eastman, Ohiyesa Santee Sioux

11-05-14 Chief Joseph, Nez Perce

11-04-14 Sitting Bull

11-03-14 Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

11-02-14 Hunbatz Men, Mayan

11-01-14 Matthew King, Lakota

10-31-14 "The Honor of All" Alkali Lake

10-30-14 Barney Bush, Shawnee

10-29-14 Chief Oren Lyons, Onondaga

10-28-14 Joe Coyhis, Stockbridge - Munsee

10-27-14 Fools Crow, Lakota

10-26-14 Sitting Bull, Lakota

10-25-14 Fools Crow, Lakota

10-24-14 Tecumseh

10-23-14 Fools Crow, Lakota

10-22-14 Fools Crow, Lakota

10-21-14 Fools Crow, Lakota

10-20-14 Thomas Mails, Lakota

10-19-14 Luther Standing Bear, Oglala Sioux

10-18-14 Oren R. Lyons, Spokesperson, Traditional Circle of Elders

10-17-14 Sitting Bull, Sioux

10-16-14 Ethel Wilson, Cowichan

10-15-14 Matthew King, Lakota

10-14-14 Black Elk, Oglala Sioux

10-13-14 Archie Fire Lame Deer, Lakota

10-12-14 Traditional Circle of Elders

10-11-14 Sitting Bull, Sioux

10-10-14 Thomas Yellowtail, Crow

10-09-14 Fools Crow, Lakota

10-08-14 Cecilia Mitchell, Mohawk

10-07-14 Cochise "Like Ironweed", Chirichua Apache

10-06-14 Mourning Dove [Christine Quintasket] (1888-1936), Salish

10-05-14 Linda Hogan, Chickasaw

10-04-14 Chased-By-Bears, Santee-Yanktonia Sioux

10-03-14 Louis Farmer, Onondaga

10-02-14 Tecumseh, Shawnee

10-01-14 Charlie Knight, Ute

9-30-14 Ralph Hotwea, Hopi

9-29-14 Geronimo, Chiracahua Apache

9-28-14 Ojibway

9-27-14 Pushmatata, Choctow

9-26-14 Pied Riche, Potawatomi

9-25-14 Kanakuk, Kickapoo

9-24-14 Don Jose Huichol, Sierra Madre

9-23-14 Roy W.

9-22-14 Seneca

9-21-14 Vine Deloria Jr., Lakota

9-20-14 Tom Porter, Mohawk

9-19-14 Leon Shenandoah, Onondaga

9-18-14 Dekanawidah, Iroquois

9-17-14 Walking Elk, Santee

9-16-14 Fools Crow, Lakota

9-15-14 Wabasha, Lakota

9-14-14 Najagneq, Eskimo

9-13-14 Iglulik Eskimo Proverb

9-12-14 Black Hawk, Sauk

9-11-14 Ojibway

9-10-14 Chief Joseph, Nez Perce

9-09-14 Thomas Banyacya, Hopi

9-08-14 He Dog, Oglala Lakota

9-07-14 Fools Crow, Lakota

9-06-14 R. Carlos Nakai, Navajo-Ute

9-05-14 Noble Red Man

9-04-14 Lakota

9-03-14 Susquehannah

9-02-14 Hiawatha

9-01-14 Canio-dai-io

8-31-14Clifton Charles, Mojave

8-30-14 Forest Carter, Cherokee

8-29-14 Sitting Bull

8-28-14 Tecumseh, Shawnee

8-27-14 Black Elk, Lakota

8-26-14 Elder of Shongopoui, Hopi

8-25-14 Matthew King, Lakota

8-24-14 Lakota Wisdom

8-23-14 Chief Washakie, Shoshone

8-22-14 Okanicon, Delaware

8-21-14 Alford Wilson, Shawnee

8-20-14 Kanakuk, Kickapoo

8-19-14 Como, Potawatomi

8-18-14 Sitting Bull, Hunkpapa Sioux

8-17-14 Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

8-16-14 Qwatsinas (Heredity Chief Edward Moody), Nuxalk Nation

8-15-14 Black Elk, Lakota Medicine Man

8-14-14 Seneca Prayer

8-13-14 Rolling Thunder, Cherokee

8-12-14 Jose Maria, Pacific Anadark

8-11-14 Linda Hogan, Chickasaw

8-10-14 Ga-ne-odi-yo, Iroquois

8-09-14 Chuck Ross, Lakota

8-08-14 Ira Hayes, Pima

8-07-14 Wallace Black Elk, Lakota

8-06-14 Haida Gwaii, Traditional Circle of Elders

8-05-14 Thomas Yellowtail, Crow

8-04-14 Archie Fire Lame Deer, Lakota

8-03-14 Vickie Downey, Tewa/Tesque Pueblo

8-02-14 Traditional Circle of Elders

8-01-14 Wallace Black Elk, Lakota

7-31-14 Uncle Frank Davis (quoting his mother) Pawnee

7-30-14 Hopi

7-29-14 Fools Crow, Lakota

7-28-14 Hopi

7-27-14 Wallace Black Elk, Lakota

7-26-14 Oren Lyons, Onondaga

7-25-14 Brian Maracle, Mohawk

7-24-14 Cochise, Apache

7-23-14 Pontiac, Ottawa

7-22-14 Iron Eyes Cody

7-21-14 Chief Lowrey, Cherokee

7-20-14 Joe S., Jemez Pueblo

7-19-14 Black Elk, Lakota

7-18-14 Osage

7-17-14 Sitting Bull, Hunkapapa Lakota

7-16-14 Sitting Bull, Lakota

7-15-14 AA Grapevine-1979, Saulteaux

7-14-14 Fools Crow, Lakota

7-13-14 Black Elk, Lakota

7-12-14 Sitting Bull, Lakota

7-11-14 Pontiac, Ottawa

7-10-14 Wilma Mankiller, Cherokee

7-09-14 Wallace Black Elk, Lakota

7-08-14 From the Sixth Philosophy of the Gathering of Native American Men

7-07-14 Wilma Mankiller, Cherokee

7-06-14 Burgess Roye, Ponca

7-05-14 Tecumseh, Shawnee

7-04-14 Dekanawidah, Iroquois

7-03-14 Fools Crow, Lakota

7-02-14 Handsome Lake, Iroquois

7-01-14 Louis Farmer, Onondaga

6-30-14 Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

6-29-14 To-Te-Pukenga, Maori

6-28-14 Joy Harjo, Creek-Cherokee

6-27-14 Squ-sact-un, Squaxin

6-26-14 Al, Cherokee

6-25-14 Hiawatha, Iroquois

6-24-14 Fools Crow, Lakota

6-23-14 Peau de Chat, Ojibway

6-22-14 Barney Bush, Shawnee

6-21-14 Howard Rainer, Taos Pueblo-Creek

6-20-14 Little Raven, Arapaho

6-19-14 Kanakuk, Kickapoo

6-18-14 Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

6-17-14 Senachwine, Potawatomi

6-16-14 Horace Axtell, Nez Perce

6-15-14 Leonard F, AA Grapevine July 2002

6-14-14 Iroquois Constitution

6-13-14 Pima Legend

6-12-14 Lelia Fisher, HOH

6-11-14 Matthew King, Lakota

6-10-14 Leonard George, Chief Councilor

6-09-14 Wallace Black Elk, Lakota

6-08-14 Sun Bear, Chippewa

6-07-14 Okanicon, Delaware

6-06-14 Walks in the Rain, Winnebago

6-05-14 Decori, Winnebago

6-04-14 Tom Porter, Mohawk

6-03-14 Tenkswataya, Shawnee

6-02-14 Itgag, Yupik

6-01-14 George Webb, Pima

5-31-14 Tecumseh, Shawnee

5-30-14 John F Bryde, Lakota

5-29-14 Luther Standing Bear, Oglala Sioux

5-28-14 Haida Gwaii, Traditional Circle of Elders

5-27-14 Clifton Charles, Mojave

5-26-14 Liz, Odawa

5-25-14 Nippawanock, Arapahoe

5-24-14 Rolling Thunder, Cherokee

5-23-14 Spotted Tail, Lakota

5-22-14 Papoonon, Delaware 1755

5-21-14 Crow

5-20-14 High Hollow Horn, Lakota

5-19-14 Satanta, Kiowa

5-18-14 Black Elk (Hehaka Sapa), Oglala

5-17-14 Torline, Navajo

5-16-14 Polingaysi Q'yawayma, Hopi

5-15-14 Billy Mills, Lakota

5-14-14 Talaskwaptiwa, Hopi

5-13-14 Starleaf, Shinnecock

5-12-14 Hiawatha, Iroquois Confederacy

5-11-14 Grandmother of Charles Eastman, Santee Sioux

5-10-14 Osage

5-09-14 Tecumseh, Shawnee

5-08-14 Soso-ho-wa, Iroquois

5-07-14 Tatanga Mani (Walking Buffalo) Stoney

5-06-14 Hiawatha, Iroquois Confederacy

5-05-14 Taos Pueblo

5-04-14 Leonard George, Chief Councilor

5-03-14 Chute-pa-lu, Nez Perce

5-02-14 Ohiyesa, Lakota

5-01-14 Robert Spott, Yurok

4-30-14 Archie Fire Lame Deer, Lakota

4-29-14 John Ross, Cherokee

4-28-14 Haida Gwaii, Traditional Circle of Elders

4-27-14 Elaine Ramos, Tlingit

4-26-14 Luther Standing Bear, Oglala Sioux

4-25-14 Henry Quick Bear, Lakota

4-24-14 Wallace Black Elk, Lakota

4-23-14 Cecilia Mitchell, Mohawk

4-22-14 Wallace Black Elk, Lakota

4-21-14 Sarah Winnemucca, Paiute

4-20-14 Turtle Heart, Delaware

4-19-14 Rachael Naomi Remem Holistic Healer

4-18-14 Dr. A. C. Ross, Lakota

4-17-14 Navdowessie, Lakota

4-16-14 Delaware

4-15-14 Henry Quick Bear, Lakota

4-14-14 White Shield, Arikara

4-13-14 Dekanawidah, Iroquois

4-12-14 Thomas Yellowtail, Crow

4-11-14 Pretty Shield, Crow

4-10-14 Aztec

4-09-14 Wallace Black Elk, Lakota

4-08-14 Peau de Chat, Ojibway

4-07-14 David Monongye, Hopi

4-06-14 Joseph Bruchac, Abenaki

4-05-14 Kote Kotah, Chumash

4-04-14 Tenieya, Miwok

4-03-14 Larry P. Aitken, Chippewa

4-02-14 Red Jacket, Seneca

4-01-14 C. Montezuma, Yavapai

3-30-14 Winnebago

3-29-14 Skanientariio, Six Nations

3-28-14 Ojibway

3-27-14 Alfonso Ortiz, San Juan Pueblo

3-26-14 Howling Wolf, Arapaho

3-25-14 Cochise, Apache

3-24-14 Red Cloud, Lakota

3-23-14 Charles A. Eastman (Ohiyesa) Santee Sioux

3-22-14 Chief Joseph, Nez Perce

3-21-14 Little Crow, Lakota

3-20-14 Traditional Circle of Elders, Northern Cheyenne

3-19-14 Thomas Yellowtail, Crow

3-18-14 Wallace Black Elk, Lakota

3-17-14 Kanakuk, Kickapoo

3-16-14 Nippawanock, Arapahoe

3-15-14 Crow

3-14-14 Cornplanter, Iroquois

3-13-14 Oren R. Lyons, Spokesman Traditional Circle of Elders

3-12-14 Leonard George, Chief Councilor

3-11-14 Fools Crow, Lakota

3-10-14 Jerome K., Lakota

3-09-14 Geronimo, Apache

3-08-14 Dona Josefa Medrano, Huichol

3-07-14 F. Parkman About the Iroquois Confederacy

3-06-14 Stanley Paytiamo, Acoma Pueblo

3-05-14 Petalsharo, Pawnee

3-04-14 Willaru Huaytu, Quechua Nation

3-03-14 President Thomas Jefferson, "Letter to Handsome Lake"

3-02-14 Handsome Lake, Iroquois

3-01-14 Seneca

2-28-14 Rolling Thunder, Cherokee

2-27-14 Pachacutee, Inca

2-26-14 Willaru Huayta, Quechua Nation

2-25-14 Wasn-mani, Lakota

2-24-14 Asad-a-wa, Wichita

2-23-14 Skanientariio, Iroquois

2-22-14 Lame Deer, Lakota

2-21-14 Red Jacket, Seneca

2-20-14 Iroquois "Traditional Teachings"

2-19-14 Deadly Medicine, Creek

2-18-14 Willaru Huaytu, Quechua Nation

2-17-14 Occom, Mohegan

2-16-14 Chief Luther Standing Bear, Sioux

2-15-14 Traditional Circle of Elders, Ononodaga

2-14-14 Thomas Yellowtail, Crow

2-13-14 Walking Buffalo, Stoney

2-12-14 Wallace Black Elk, Lakota

2-11-14 Cleone Thunder, Northern Arapahoe

2-10-14 Wallace Black Elk, Lakota

2-09-14 Thomas Yellowtail, Crow

2-08-14 Thomas Yellowtail, Crow

2-07-14 Las Casas

2-06-14 Hopi

2-05-14 Chief Luther Standing Bear, Sioux

2-04-14 Rolling Thunder, Cherokee

2-03-14 Tshut-che-nac, Kansas

2-02-14 Lame Deer, Lakota

2-01-14 J. S. Hifler, Cherokee

1-31-14 Haida Gwaii Traditional Circle of Elders

1-30-14 Sitting Bull, Teton Sioux

1-29-14 Pueblo Declarartion

1-28-14 David Monongye, Hopi

1-27-14 Chief Wasson, Ojibway

1-26-14 James St. Louis, Delaware

1-25-14 Paula Weasel Head, Blood

1-24-14 Great Blue Heron, Ojibway

1-23-14 Delegation Spokesperson, hopi

1-22-14 Blackfoot Crow

1-21-14 Satank, Kiowa

1-20-14 Tocmetone, Paiute

1-19-14 Cochise, Apache

1-18-14 Tenskwatawa, Shawnee

1-17-14 Cochooche, Seminole

1-16-14 Cree, 1993

1-15-14 John (Fire) Lame Deer, Lakota Sioux

1-14-14 Sacred Hoop

1-13-14 Pop Chalee, Taos Pueblo

1-12-14 Waskn Mani

1-11-14 Mary Hayes, Clayoquot

1-10-14 Hiawatha, Iroquois

1-09-14 Walks-In-The-Rain, Winnebago

1-08-14 Ojibway

1-07-14 Rich, Santee Lakota

1-06-14 Chief Joseph, Nez Perce

1-05-14 Traditional Circle of Elders, Northern Cheyenne

1-04-14 Chief Seattle, Dwamish

1-03-14 Tenskwatawa, Shawnee

1-02-14 Archie Fire Lame Deer, Lakota

1-01-14 Okute, Teton Sioux

12-31-13 Hiawatha, Iroquois Confederacy

12-30-13 J Hifler, Cherokee

12-29-13 Traditional Circle of Elders, Northern Cheyenne

12-28-13 Canasatego, Mohawk

12-27-13 Hiawatha, Iroquois

12-26-13 Hiawatha, Iroquois

12-25-13 Two Leggings, Crow

12-24-13 Michael Kabotie, Hopi

12-23-13 Wallace Black Elk, Lakota

12-22-13 Delaware

12-21-13 Chute-pa-lu, Nez Perce

12-20-13 Fools Crow, Lakota

12-19-13 J S Hifler, Cherokee

12-18-13 Vine Deloria Jr., Lakota

12-17-13 Shining Arrows, Crow

12-16-13 Dekanawidah, Iroquois

12-15-13 Blue Bird, Lower Brule Lakota

12-14-13 Geronimo, Apache

12-13-13 Kanigut, Tuscarora

12-12-13 Wallace Black Elk, Lakota

12-11-13 Ga-ne-odi-yo, Iroquois

12-10-13 Paula Weasel Head, Blood

12-09-13 Tom White Cloud, Ojibway

12-08-13 Chief Joseph, Nez Perce

12-07-13 Dekanawidah, Iroquois

12-06-13 Black Elk, Lakota

12-05-13 George Webb, Pima

12-04-13 High Hollow Horn, Lakota

12-03-13 Turtleheart, Teton Sioux

12-02-13 Dr. Lori Gruiso, Navajo

12-01-13 Wendy Rose, Hopi - Miwok

11-30-13 Sogoyewapha, "Red Jacket", Seneca

11-29-13 Teedyuschung, Delaware

11-28-13 Black Elk (1863-1950) Oglala Sioux Holy Man

11-27-13 Irving Powless Sr, Onondaga

11-26-13 Leon Shenandoah, Onondaga

11-25-13 Oren Lyons, Onondaga

11-24-13 Eagle Chief (Letakos-Lesa), Pawnee

11-23-13 Zitkala-Sa

11-22-13 Red Cloud (Makhpiya-luta) April 1870

11-21-13 Luther Standing Bear, Oglala Sioux

11-20-13 Lone Man (Isna-la-wica)

11-19-13 Chief Joseph, Nez Perce

11-18-13 Chief Joseph, Nez Perce

11-17-13 Chief Dan George, Skokomish

11-15-13 Black Hawk, Sauk

11-14-13 Chief Luther Standing Bear, Oglala Sioux

11-13-13 Black Elk, Oglala Sioux

11-12-13 Wallace Black Elk, Lakota

11-11-13 Big Elk, Omaha Chief

11-10-13 Charles Alexander Eastman-Ohiyesa, Santee Sioux

11-09-13 Larry P. Aitken, Chippewa

11-08-13 Wabasha, Lakota Santee

11-07-13 Cherokee

11-06-13 Charles Alexander Eastman-Ohiyesa, Santee Sioux

11-05-13 Chief Joseph, Nez Perce

11-04-13 Sitting Bull

11-03-13 Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

11-02-13 Hunbatz Men, Mayan

11-01-13 Matthew King, Lakota

10-31-13 "The Honor of All" Alkali Lake

10-30-13 Barney Bush, Shawnee

10-29-13 Chief Oren Lyons, Onondaga

10-28-13 Joe Coyhis, Stckbridge-Munsee

10-27-13 Fools Crow, Lakota

10-26-13 Sitting Bull, Lakota

10-25-13 Fools Crow, Lakota

10-24-13 Tecumseh

10-23-13 Fools Crow, Lakota

10-22-13 Fools Crow, Lakota

10-21-13 Fools Crow, Lakota

10-20-13 Thomas Mails, Lakota

10-19-13 Luther Standing Bear, Oglala Sioux

10-18-13 Oren R. Lyons, Spokesman Traditional Circle of Elders

10-17-13 Sitting Bull, Sioux

10-16-13 Ethel Wilson, Cowichan

10-15-13 Matthew King, Lakota

10-14-13 Black Elk, Oglala Sioux

10-13-13 Archie Fire Lame Deer, Lakota

10-12-13 Traditional Circle of Elders

10-11-13 Sitting Bull, Sioux

10-10-13 Thomas Yellowtail, Crow

10-09-13 Fools Crow, Lakota

10-08-13 Cecilia Mitchell, Mohawk

10-07-13 Cochise "Like Ironweed" Chiracahua Apache

10-06-13 Mourning Dove [Christine Quintasket] (1888-1936) Salish

10-05-13 Linda Hogan, Chickasaw

10-04-13 Chased-By-Bears, Santee-Yanktonia Sioux

10-03-13 Louis Farmer, Onondaga

10-02-13 Tecumsah, Shawnee

10-01-13 Charlie Knight, Ute

9-30-13 Ralph Hotwea, Hopi

9-29-13 Geronimo, Chiracahua Apache

9-28-13 Ojibway

9-27-13 Pushmatata, Choctaw

9-26-13 Pied Riche, Potawatomi

9-25-13 Kanakuk, Kickapoo

9-24-13 Don Jose Huichol, Sierra Madre

9-23-13 Roy W.

9-22-13 Seneca

9-21-13 Vine Deloria, Lakota

9-20-13 Tom Porter, Mohawk

9-19-13 Leon Shenandoah, Onondaga

9-18-13 Dekanawidah, Iroquois

9-17-13 Walking Elk, Santee

9-16-13 Fools Crow, Lakota

9-15-13 Wabasha, Lakota

9-14-13 Najagneq, Eskimo

9-13-13 Iglulik Eskimo Proverb

9-12-13 Black Hawk, Sauk

9-11-13 Ojibway

9-10-13 Chief Joseph, Nez Perce

9-09-13 Thomas Banyacya, Hopi

9-08-13 He Dog, Oglala Lakota

9-07-13 Fools Crow, Lakota

9-06-13 R. Carlos Nakai, Navajo-Ute

9-05-13 Noble Red Man

9-04-13 Lakota

9-03-13 Susquehannah

9-02-13 Hiawatha

9-01-13 Canio-dai-io, Seneca

8-31-13 Clifton Charles, Mojave

8-30-13 Forest Carter, Cherokee

8-29-13 Sitting Bull

8-28-13 Tecumseh, Shawnee

8-27-13 Black Elk, Lakota

8-26-13 Elder of Shongopoui, Hopi

8-25-13 Matthew King, Lakota

8-24-13 Lakota Wisdom

8-23-13 Chief Washakie, Shoshone

8-22-13 Okanicon, Delaware

8-21-13 Alford Wilson, Shawnee

8-20-13 Kanakuk, Kickapoo

8-19-13 Como, Potawatomi

8-18-13 Sitting Bull, Hunkapapa Sioux

8-17-13 Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

8-16-13 Qwatsinas (Heredity Chief Edward Moody), Nuxalk Nation

8-15-13 Black Elk, Lakota Medicine Man

8-14-13 Seneca Prayer

8-13-13 Rolling Thunder, Cherokee

8-12-13 Jose Maria, Pacific Anadark

8-11-13 Linda Hogan, Chickasaw

8-10-13 Ga-ne-odi-yo, Iroquois

8-9-13 Chuck Ross, Lakota

8-8-13 Ira Hayes, Pima

8-7-13 Wallace Black Elk, Lakota

8-6-13 Haida Gwaii, Traditional Circle of Elders

8-5-13 Thomas Yellowtail, Crow

8-4-13 Archie Fire Lame Deer, Lakota

8-3-13 Vicki Downey, Tewa/Tesuque Pueblo

8-2-13 Traditional Circle of Elders

8-1-13 Wallace Black Elk, Lakota

7-31-13 Uncle Frank Davis (quoting his mother), Pawnee

7-30-13 Hopi

7-29-13 Fools Crow, Lakota

7-28-13 Hopi

7-27-13 Wallace Black Elk, Lakota

7-26-13 Oren Lyons, Onondaga

7-24-13 Cochise, Apache

7-23-13 Pontiac, Ottawa

7-22-13 Iron Eyes Cody

7-21-13 Chief Lowrey, Cherokee

7-20-13 Joe S, Jemez Pueblo

7-19-13 Black Elk, Lakota

7-18-13 Osage

7-17-13 Sitting Bull, Hunkapapa Lakota

7-16-13 Sitting Bull, Lakota

7-15-13 AA Grapevine, Saulteaux

7-14-13 Fools Crow, Lakota

7-13-13 Black Elk, Lakota

7-12-13 Sitting Bull, Lakota

7-11-13 Pontiac, Ottawa

7-10-13 Wilma Mankiller, Cherokee

7-9-13 Wallace Black Elk, Lakota

7-8-13 From the Sixth Philosophy of the Gathering of Native American Men

7-7-13 Wilma Mankiller, Cherokee

7-6-13 Burgess Roye, Ponca

7-5-13 Tecumseh, Shawnee

7-4-13 Dekanawidah, Iroquois

7-3-13 Fools Crow, Lakota

7-2-13 Handsome Lake, Iroquois

7-1-13 Louis Farmer, Onondaga

6-30-13 Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

6-29-13 To-Te- Pukenga, Maori

6-28-13 Joy Harjo, Creek-Cherokee

6-27-13 Squ-sact-un, Squaxin

6-26-13 Al, Cherokee

6-25-13 Hiawatha, Iroquois

6-24-13 Fools Crow, Lakota

6-23-13 Peau de Chat, Ojibway

6-22-13 Barney Bush, Shawnee

6-21-13 Howard Rainer, Taos Pueblo-Creek

6-20-13 Little Raven, Arapaho

6-19-13 Kanakuk, Kickapoo

6-18-13 Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

6-17-13 Senachwine, Potawatomi

6-16-13 Horace Axtell, Nez Perce

6-15-13 Leonard F, AA Grapevine

6-14-13 Iroquois Constitution

6-13-13 Pima Legend

6-12-13 Lelia Fisher, HOH

6-11-13 Matthew King, Lakota

6-10-13 Leonard George, Chief Councilor

6-9-13 Wallace Black Elk, Lakota

6-8-13 Sun Bear, Chippewa

6-7-13 Okanicon, Delaware

6-6-13 Walks in the Rain, Winnebago

6-5-13 Decori, Winnebago

6-4-13 Tom Porter, Mohawk

6-3-13 Tenkswataya, Shawnee

6-2-13 Itgag, Yupik

6-1-13 George Webb, Pima

5-31-13 Tecumseh, Shawnee

5-30-13 John F Bryde, Lakota

5-29-13 Luther Standing Bear, Oglala Sioux

5-28-13 Haida Gwaii, Traditional Circle of Elders

5-27-13 Clifton Charles, Mojave

5-26-13 Liz, Odawa

5-25-13 Nippawanock, Arapahoe

5-24-13 Rolling Thunder, Cherokee

5-23-13 Spotted Tail, Lakota

5-22-13 Papoonon, Delaware 1755

5-21-13 Crow

5-20-13 High Hollow Horn, Lakota

5-19-13 Satanta, Kiowa

5-18-13 Black Elk (Hehaka Sapa), Oglala

5-17-13 Torline, Navajo

5-16-13 Polingaysi Q'yawayma, Hopi

5-15-13 Billy Mills, Lakota

5-14-13 Talaskwaptiwa, Hopi

5-13-13 Starleaf, Shinnecock

5-12-13 Hiawatha, Iroquois Confederacy

5-11-13 Grandmother of Charles Eastman, Santee Sioux

5-10-13 Osage

5-9-13 Tecumseh, Shawnee

5-8-13 Soso-ho-wa, Iroquois

5-7-13 Tatanga Mani (Walking Buffalo), Stoney

5-06-13 Hiawatha, Iroquois Confederacy

5-05-13 Leonard George, Chief Councilor

5-04-13 Taos Pueblo

5-03-13 Chute pa-lu, Nez Perce

5-02-13 Ohiyesa, Lakota

5-01-13 Robert Spott, Yurok

4-30-13 Archie Fire Lame Deer, Lakota

4-29-13 John Ross, Cherokee

4-28-13 Haida Gwaii, Traditional Circle of Elders

4-27-13 Elaine Ramos, Tlingit

4-26-13 Luther Standing Bear, Oglala Sioux

4-25-13 Henry Quick Bear, Lakota

4-24-13 Wallace Black Elk, Lakota

4-23-13 Cecilia Mitchell, Mohawk

4-22-13 Wallace Black Elk, Lakota

4-21-13 Sarah Winnemucca, Paiute

4-20-13 Turtle Heart, Delaware

4-19-13 Rachael Naomi Remem, Holistic Healer

4-18-13 Dr. A.C. Ross (Ehanamani), Lakota

4-17-13 Navdowessie (Lakota)

4-16-13 Delaware

4-15-13 Henry Quick Bear, Lakota

4-14-13 White Shield, Arikara

4-13-13 Dekanawidah, Iroquois

4-12-13 Thomas Yellowtail, Crow

4-11-13 Pretty Shield, Crow

4-10-13 Aztec

4-9-13 Wallace Black Elk, Lakota

4-8-13 Peau de Chat, Ojibway

4-7-13 David Monongye, Hopi

4-6-13 Joseph Bruchac, Abenaki

4-5-13 Kote Kotah, Chumash

4-4-13 Tenieya, Miwok

4-3-13 Larry P. Aitken, Chippewa

4-2-13 Red Jacket, Seneca

4-1-13 C. Montezuma, Yavapai

3-31-13 John Peters (Slow Turtle), Wampanoag

3-30-13 Winnebago

3-29-13 Skanientariio, Six Nations

3-28-13 Ojibway

3-27-13 Alfonso Ortiz, San Juan Pueblo

3-26-13 Howling Wolf, Arapaho

3-25-13 Cochise, Apache

3-24-13 Red Cloud, Lakota

3-23-13 Charles A. Eastman (Ohiyesa), Santee Sioux

3-22-13 Chief Joseph, Nez Perce

3-21-13 Little Crow, Lakota

3-20-13 Traditional Circle of Elders, Northern Cheyenne

3-19-13 Thomas Yellowtail, Crow

3-18-13 Wallace Black Elk, Lakota

3-17-13 Kanakuk, Kickapoo

3-16-13 Nippawanock, Arapahoe

3-15-13 Crow

3-14-13 Cornplanter, Iroquois

3-13-13 Oren R. Lyons, Spokesman Traditional Circle of Elders

3-12-13 Leonard George, Chief Councilor

3-11-13 Fools Crow, Lakota

3-10-13 Jerome K., Lakota

3-9-13 Geronimo, Apache

3-8-13 Dona Josefa Medrano, Huichol

3-7-13 F. Parkman, About the Iroquois Confederacy

3-6-13 Stanley Paytiamo, Acoma Pueblo

3-5-13 Petalesharo, Pawnee

3-4-13 Willaru Huayta, Quechua Nation

3-3-13 President Thomas Jefferson "Letter to Handsome Lake"

3-2-13 Handsome Lake, Iroquois

3-1-13 Seneca

2-28-13 Rolling Thunder, Cherokee

2-27-13 Pachacutee, Inca

2-26-13 Willaru Huayta, Quechua Nation

2-25-13 Wasn-mani, Lakota

2-24-13 Asad-a-wa, Wichita

2-23-13 Skanientariio, Iroquois

2-22-13 Lame Deer, Lakota

2-21-13 Red Jacket, Seneca

2-20-13 Iroquois "Traditional Teachings"

2-19-13 Deadly Medicine, Creek

2-18-13 Occom, Mohegan

2-17-13 Willaru Huayta, Quechua Nation

2-16-13 Chief Luther Standing Bear, Sioux

2-15-13 Traditional Circle of Elders, Ononodaga

2-14-13 Thomas Yellowtail, Crow

2-13-13 Walking Buffalo, Stoney

2-12-13 Wallace Black Elk, Lakota

2-11-13 Cleone Thunder, Northern Arapahoe

2-10-13 Wallace Black Elk, Lakota

2-9-13 Thomas Yellowtail, Crow

2-8-13 Thomas Yellowtail, Crow

2-7-13 Las Casas

2-6-13 Hopi

2-5-13 Chief Luther Standing Bear, Sioux

2-4-13 Rolling Thunder, Cherokee

2-3-13 Tshut-che-nac, Kansas

2-2-13 Lame Deer, Lakota

2-1-13 J.S. Hifler, Cherokee

1-31-13 Haida Gwaii Traditional Circle of Elders

1-30-13 Sitting Bull, Teton Sioux

1-29-13 Pueblo Declaration

1-28-13 David Monongye, Hopi

1-27-13 Chief Wasson, Ojibway

1-26-13 James St. Louis, Delaware

1-25-13 Paula Weasel Head, Blood

1-24-13 Great Blue Heron, Ojibway

1-23-13 Delegation Spokesperson, Hopi

1-22-13 Blackfoot Crow

1-21-13 Satank, Kiowa

1-20-13 Tocmetone, Paiute

1-19-13 Cochise, Apache

1-18-13 Tenskwatawa, Shawnee

1-17-13 Cocooche, Seminole

1-16-13 Cree, 1993

1-15-13 John (Fire) Lame Deer, Lakota Sioux

1-14-13 Sacred Hoop

1-13-13 Pop Chalee, Taos Pueblo

1-12-13 Waskn Mani

1-11-13 Mary Hayes, Clayoquot

1-10-13 Hiawatha, Iroquois

1-9-13 Walks-in-the-Rain, Winnebago

1-8-13 Ojibway

1-7-13 Rich, Santee Lakota

1-5-13 Traditional Circle of Elders, Northern Cheyenne

1-4-13 Chief Seattle, Dwamish

1-3-13 Tenskwatawa, Shawnee

1-2-13 Archie Fire Lame Deer, Lakota

1-1-13 Okute, Teton Sioux

12-31-12 Hiawatha, Iroquois Confederacy

12-30-12 J Hifler, Cherokee

12-29-12 Traditional Circle of Elders, Northern Cheyenne

12-28-12 Canasatego, Mohawk

12-27-12 Hiawatha, Iroquois

12-26-12 Hiawatha, Iroquois

12-25-12 Two Leggings, Crow

12-24-12 Michael Kabotie, Hopi

12-23-12 Wallace Black Elk, Lakota

12-22-12 Delaware

12-21-12 Chute-pa-lu, Nez Perce

12-20-12 Fools Crow, Lakota

12-19-12 J S Hifler, Cherokee

12-18-12 Vine Deloria Jr., Lakota

12-17-12 Shining Arrows, Crow

12-16-12 Dekanawidah, Iroquois

12-15-12 Blue Bird, Lower Brule Lakota

12-14-12 Geronimo, Apache

12-13-12 Kanigut, Tuscarora

12-12-12 Wallace Black Elk, Lakota

12-11-12 Ga-ne-odi-yo, Iroquois

12-10-12 Paula Weasel Head, Blood

12-9-12 Tom White Cloud, Ojibway

12-8-12 Chief Joseph, Nez Perce

12-7-12 Dekanawidah, Iroquois

12-6-12 Black Elk, Lakota

12-5-12 George Webb, Pima

12-4-12 High Hollow Horn, Lakota

12-3-12 Turtleheart, Teton Sioux

12-2-12 Dr. Lori Gruiso, Navajo

12-1-12 Wendy Rose, Hopi-Miwok

11-30-12 Sogoyewapha, "Red Jacket" – Seneca

11-29-12 Teedyuschung, Delaware

11-28-12 Black Elk (1863-1950), Oglala Sioux Holy Man

11-27-12 Irving Powless Sr., Onondaga

11-26-12 Leon Shenandoah, Onondaga

11-25-12 Oren Lyons, Onondaga

11-24-12 Eagle Chief (Letakos-Lesa), Pawnee

11-23-12 Zitkala-Sa

11-22-12 Red Cloud (Makhpiya-luta) April 1870

11-21-12 Luther Standing Bear, Oglala Sioux

11-20-12 Lone Man (Isna-la-wica)

11-19-12 Chief Joseph, Nez Perce

11-18-12 Chief Joseph, Nez Perce

11-17-12 Chief Dan George, Skokomish

11-16-12 Wovoka, Paiute

11-15-12 Black Hawk, Sauk

11-14-12 Chief Luther Standing Bear. Oglala Sioux

11-13-12 Black Elk, Oglala Sioux

11-12-12 Wallace Black Elk, Lakota

11-11-12 Big Elk, Omaha Chief

11-10-12 Charles Alexander Eastman (Ohiyesa), Santee Sioux

11-9-12 Larry P. Aitken, Chippewa

11-8-12 Wabasha, Lakota Santee

11-7-12 Iron Eyes Cody, Cherokee

11-6-12 Charles Alexander Eastman (Ohiyesa), Santee Sioux

11-5-12 Chief Joseph, Nez Perce

11-4-12 Sitting Bull

11-3-12 Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

11-2-12 Hunbatz Men, Mayan

11-1-12 Matthew King, Lakota

10-31-12 "The Honor of All", Alkali Lake

10-30-12 Barney Bush, Shawnee

10-29-12 Chief Oren Lyons, Onondaga

10-28-12 Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

10-27-12 Fools Crow, Lakota

10-26-12 Sitting Bull, Lakota

10-25-12 Fools Crow, Lakota

10-24-12 Tecumseh

10-23-12 Fools Crow, Lakota

10-22-12 Fools Crow, Lakota

10-21-12 Fools Crow, Lakota

10-20-12 Thomas Mails, Lakota

10-19-12 Luther Standing Bear, Oglala Sioux

10-18-12 Oren R. Lyons, Spokesman Traditional Circle of Elders

10-17-12 Sitting Bull, Sioux

10-16-12 Ethel Wilson, Cowichan

10-15-12 Mathew King, Lakota

10-14-12 Black Elk, Oglala Sioux

10-13-12 Archie Fire Lame Deer, Lakota

10-12-12 Traditional Circle of Elders

10-11-12 Sitting Bull, Sioux

10-10-12 Thomas Yellowtail, Crow

10-9-12 Fools Crow, Lakota

10-8-12 Cecilia Mitchell, Mohawk

10-7-12 Cochise “Like Ironweed”, Chiricahua Apache

10-6-12 Mourning Dove [Christine Quintasket] (1888-1936), Salish

10-5-12 Linda Hogan, Chickasaw

10-4-12 Chased-By-Bears, Santee-Yanktonia Sioux

10-3-12 Louis Farmer, Onondaga

10-2-12 Tecumseh, Shawnee

10-1-12 Charlie Knight, Ute

9-30-12 Ralph Hotwea, Hopi

9-29-12 Geronimo, Chiracahua Apache

9-28-12 Ojibway

9-27-12 Pushmatata, Choctaw

9-26-12 Pied Riche, Potawatomi

9-25-12 Kanakuk, Kickapoo

9-24-12 Don Jose Huichol, Sierra Madre

9-23-12 Roy W.

9-22-12 Seneca

9-21-12 Vine Deloria Jr., Lakota

9-20-12 Tom Porter, Mohawk

9-19-12 Leon Shenandoah, Onondaga

9-18-12 Dekanawidah, Iroquois

9-17-12 Walking Elk, Santee

9-16-12 Fools Crow, Lakota

9-15-12 Wabasha, Lakota

9-14-12 Najagneq, Eskimo

9-13-12 Iglulik Eskimo Proverb

9-12-12 Black Hawk, Sauk

9-11-12 Ojibway

9-10-12 Chief Joseph, Nez Perce

9-9-12 Thomas Banyacya, Hopi

9-8-12 He Dog, Oglala Lakota

9-7-12 Fools Crow, Lakota

9-6-12 R. Carlos Nakai, Navajo-Ute

9-5-12 Noble Red Man

9-4-12 Lakota

9-3-12 Susquehannah

9-2-12 Hiawatha

9-1-12 Canio-dai-io, Seneca

8-31-12 Clifton Charles, Mojave

8-30-12 Forest Carter, Cherokee

8-29-12 Sitting Bull

8-28-12 Tecumseh, Shawnee

8-27-12 Black Elk, Lakota

8-26-12 Elder of Shongopoui, Hopi

8-25-12 Matthew King, Lakota

8-24-12 Lakota Wisdom

8-23-12 Chief Washakie, Shoshone

8-22-12 Okanicon, Delaware

8-21-12 Alford Wilson, Shawnee

8-20-12 Kanakuk, Kickapoo

8-19-12 Como, Potawatomi

8-18-12 Sitting Bull, Hunkpapa Sioux

8-17-12 Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

8-16-12 Qwatsinas (Heredity Chief Edward Moody), Nuxalk Nation

8-15-12 Black Elk, Lakota Medicine Man

8-14-12 Seneca Prayer

8-13-12 Rolling Thunder, Cherokee

8-12-12 Jose Maria, Pacific Anadark

8-11-12 Linda Hogan, Chickasaw

8-10-12 Ga-ne-odi-yo, Iroquois

8-9-12 Chuck Ross, Lakota

8-8-12 Ira Hayes, Pima

8-7-12 Wallace Black Elk, Lakota

8-6-12 Haida Gwaii, Traditional Circle of Elders

8-5-12 Thomas Yellowtail, Crow

8-4-12 Archie Fire Lame Deer, Lakota

8-3-12 Vickie Downey, Tewa/Tesuque Pueblo

8-2-12 Traditional Circle of Elders

8-1-12 Wallace Black Elk, Lakota

7-31-12 Uncle Frank Davis (quoting his mother), Pawnee

7-30-12 Hopi

7-29-12 Fools Crow, Lakota

7-28-12 Hopi

7-27-12 Wallace Black Elk, Lakota

7-26-12 Oren Lyons, Onondaga

7-25-12 Brian Maracle, Mohawk

7-24-12 Cochise, Apache

7-23-12 Pontiac, Ottawa

7-22-12 Iron Eyes Cody

7-21-12 Chief Lowrey, Cherokee

7-20-12 Joe S. Jemez, Pueblo

7-19-12 Black Elk, Lakota

7-18-12 Osage

7-17-12 Sitting Bull, Hunkapapa Lakota

7-16-12 Sitting Bull, Lakota

7-15-12 AA Grapevine-July 1979 Saulteaux, Reprinted with permission AA Grapevine

7-14-12 Fools Crow, Lakota

7-13-12 Black Elk, Lakota

7-11-12 Pontiac, Ottawa

7-10-12 Wilma Mankiller, Cherokee

7-9-12 Wallace Black Elk, Lakota

7-8-12 From the Sixth Philosophy of the Gathering of Native American Men

7-7-12 Wilma Mankiller, Cherokee

7-6-12 Burgess Roye, Ponca

7-5-12 Tecumseh, Shawnee

7-4-12 Dekanawidah, Iroquois

7-3-12 Fools Crow, Lakota

7-2-12 Handsome Lake, Iroquois

7-1-12 Louis Farmer, Onondaga

6-30-12 Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

6-29-12 To-Te-Pukenga, Maori

6-28-12 Joy Harjo, Creek-Cherokee

6-27-12 Squ-sact-un, Squaxin

6-26-12 Al, Cherokee

6-25-12 Hiawatha, Iroquois

6-24-12 Fools Crow, Lakota

6-23-12 Peau de Chat, Ojibway

6-22-12 Barney Bush, Shawnee

6-21-12 Howard Rainer, Taos Pueblo-Creek

6-20-12 Little Raven, Arapaho

6-19-12 Kanakuk, Kickapoo

6-18-12 Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

6-17-12 Senachwine, Potawatomi

6-16-12 Horace Axtell, Nez Perce

6-15-12 Leonard F., AA Grapevine July 2002, Reprinted with permission AA Grapevine

6-14-12 Iroquois Constitution

6-13-12 Pima Legend

6-12-12 Lelia Fisher, HOH

6-11-12 Matthew King, Lakota

6-10-12 Leonard George, Chief Councilor

6-9-12 Wallace Black Elk, Lakota

6-8-12 Sun Bear, Chippewa

6-7-12 Okanicon, Delaware

6-6-12 Walks in the Rain, Winnebago

6-5-12 Decori, Winnebago

6-4-12 Tom Porter, Mohawk

6-3-12 Tenkswataya, Shawnee

6-2-12 Itgag, Yupik

6-1-12 George Webb, Pima

5-31-12 Tecumseh, Shawnee

5-30-12 John F Bryde, Lakota

5-29-12 Luther Standing Bear, Oglala Sioux

5-28-12 Haida Gwaii, Traditional Circle of Elders

5-27-12 Clifton Charles, Mojave

5-26-12 Liz, Odawa

5-25-12 Nippawanock, Arapahoe

5-24-12 Rolling Thunder, Cherokee

5-23-12 Spotted Tail, Lakota

5-22-12 Papoonon, Delaware 1755

5-21-12 Crow

5-19-12 Satanta, Kiowa

5-18-12 Black Elk (Hehaka Sapa), Oglala

5-17-12 Torline, Navajo

5-16-12 Polingaysi Q'yawayma, Hopi

5-15-12 Billy Mills, Lakota

5-14-12 Talaskwaptiwa, Hopi

5-13-12 Starleaf, Shinnecock

5-12-12 Hiawatha, Iroquois Confederacy

5-11-12 Grandmother of Charles Eastman, Santee Sioux

5-10-12 Osage

5-9-12 Tecumseh, Shawnee

5-8-12 Soso-ho-wa, Iroquois

5-7-12 Tatanga Mani (Walking Buffalo), Stoney

5-6-12 Hiawatha, Iroquois Confederacy

5-5-12 Taos Pueblo

5-4-12 Leonard George, Chief Councilor

5-3-12 Chute-pa-lu, Nez Perce

5-2-12 Ohiyesa, Lakota

5-1-12 Robert Spott, Yurok

4-30-12 Archie Fire Lame Deer, Lakota

4-29-12 John Ross, Cherokee

4-28-12 Haida Gwaii, Traditional Circle of Elders

4-27-12 Elaine Ramos, Tlingit

4-26-12 Luther Standing Bear, Oglala Sioux

4-25-12 Henry Quick Bear, Lakota

4-24-12 Wallace Black Elk, Lakota

4-23-12 Cecilia Mitchell, Mohawk

4-22-12 Wallace Black Elk, Lakota

4-21-12 Sarah Winnemucca, Paiute

4-20-12 Turtle Heart, Delaware

4-19-12 Rachael Naomi Remem, Holistic Healer

4-18-12 Dr. A.C. Ross (Ehanamani), Lakota

4-17-12 Navdowessie (Lakota)

4-16-12 Delaware

4-15-12 Henry Quick Bear, Lakota

4-14-12 White Shield, Arikara

4-13-12 Dekanawidah, Iroquois

4-12-12 Thomas Yellowtail, Crow

4-11-12 Pretty Shield, Crow

4-10-12 Aztec

4-9-12 Wallace Black Elk, Lakota

4-8-12 Peau de Chat, Ojibway

4-7-12 David Monongye, Hopi

4-6-12 Joseph Bruchac, Abenaki

4-5-12 Kote Kotah, Chumash

4-4-12 Tenieya, Miwok

4-3-12 Larry P. Aitken, Chippewa

4-2-12 Red Jacket, Seneca

4-1-12 C. Montezuma, Yavapai

3-31-12 John Peters (Slow Turtle), Wampanoag

3-30-12 Winnebago

3-29-12 Skanientariio, Six Nations

3-28-12 Ojibway

3-27-12 Alfonso Ortiz, San Juan Pueblo

3-26-12 Howling Wolf, Arapaho

3-25-12 Cochise, Apache

3-24-12 Red Cloud, Lakota

3-23-12 Charles A. Eastman (Ohiyesa), Santee Sioux

3-22-12 Chief Joseph, Nez Perce

3-21-12 Little Crow, Lakota

3-20-12 Traditional Circle of Elders, Northern Cheyenne

3-19-12 Thomas Yellowtail, Crow

3-18-12 Wallace Black Elk, Lakota

3-17-12 Kanakuk, Kickapoo

3-16-12 Nippawanock, Arapahoe

3-15-12 Crow

3-14-12 Cornplanter, Iroquois

3-13-12 Oren R. Lyons, Spokesman Traditional Circle of Elders

3-12-12 Leonard George, Chief Councilor

3-11-12 Fools Crow, Lakota

3-10-12 Jerome K., Lakota

3-9-12 Geronimo, Apache

3-8-12 Dona Josefa Medrano, Huichol

3-7-12 F. Parkman, About the Iroquois Confederacy

3-6-12 Stanley Paytiamo, Acoma Pueblo

3-5-12 Petalesharo, Pawnee

3-4-12 Willaru Huayta, Quechua Nation

3-3-12 President Thomas Jefferson, "Letter to Handsome Lake"

3-2-12 Handsome Lake, Iroquois

3-1-12 Seneca

2-29-12 Larry P. Aitken, Chippewa

2-28-12 Rolling Thunder, Cherokee

2-27-12 Pachacutee, Inca

2-26-12 Willaru Huayta, Quechua Nation

2-25-12 Wasn-mani, Lakota

2-24-12 Asad-a-wa, Wichita

2-23-12 Skanientariio, Iroquois

2-22-12 Lame Deer, Lakota

2-21-12 Red Jacket, Seneca

2-20-12 Iroquois "Traditional Teachings"

2-19-12 Deadly Medicine, Creek

2-18-12 Willaru Huayta, Quechua Nation

2-17-12 Occom, Mohegan

2-16-12 Chief Luther Standing Bear, Sioux

2-15-12 Traditional Circle of Elders, Ononodaga

2-14-12 Thomas Yellowtail, Crow

2-13-12 Walking Buffalo, Stoney

2-12-12 Wallace Black Elk, Lakota

2-11-12 Cleone Thunder, Northern Arapahoe

2-10-12 Wallace Black Elk, Lakota

2-9-12 Thomas Yellowtail, Crow

2-8-12 Thomas Yellowtail, Crow

2-7-12 Las Casas

2-6-12 Hopi

2-5-12 Chief Luther Standing Bear, Sioux

2-4-12 Rolling Thunder, Cherokee

2-3-12 Tshut-che-nac, Kansas

2-2-12 Lame Deer, Lakota

2-1-12 J.S. Hifler, Cherokee

1-31-12 Haida Gwaii Traditional Circle of Elders

1-30-12 Sitting Bull, Teton Sioux

1-29-12 Pueblo Declaration

1-28-12 David Monongye, Hopi

1-27-12 Chief Wasson, Ojibway

1-26-12 James St. Louis, Delaware

1-25-12 Paula Weasel Head, Blood

1-24-12 Great Blue Heron, Ojibway

1-23-12 Delegation Spokesperson, Hopi

1-22-12 Blackfoot, Crow

1-21-12 Satank, Kiowa

1-20-12 Tocmetone, Paiute

1-19-12 Cochise, Apache

1-18-12 Tenskwatawa, Shawnee

1-17-12 Cocooche, Seminole

1-16-12 Cree, 1993

1-15-12 John (Fire) Lame Deer, Lakota Sioux

1-14-12 Sacred Hoop

1-13-12 Pop Chalee, Taos Pueblo

1-12-12 Waskn Mani

1-11-12 Mary Hayes, Clayoquot

1-10-12 Hiawatha, Iroquois

1-9-12 Walks-in-the-Rain, Winnebago

1-8-12 Ojibway

1-7-12 Rich, Santee Lakota

1-6-12 Chief Joseph, Nez Perce

1-5-12 Traditional Circle of Elders, Northern Cheyenne

1-4-12 Chief Seattle, Dwamish

1-3-12 Tenskwatawa, Shawnee

1-2-12 Archie Fire Lame Deer, Lakota

1-1-12 Okute, Teton Sioux

12-31-11 Hiawatha, Iroquois Confederacy

12-30-11 J Hifler, Cherokee

12-29-11 Traditional Circle of Elders, Northern Cheyenne

12-28-11 Hiawatha, Iroquois

12-27-11 Canasatego

12-26-11 Hiawatha, Iroquois

12-25-11 Two Leggings, Crow

12-24-11 Michael Kabotie, Hopi

12-23-11 Wallace Black Elk, Lakota

12-22-11 Delaware

12-21-11 Chute-pa-lu, Nez Perce

12-20-11 Fools Crow, Lakota

12-19-11 J S Hifler, Cherokee

12-18-11 Vine Deloria Jr., Lakota

12-17-11 Shining Arrows, Crow

12-16-11 Dekanawidah, Iroquois

12-15-11 Blue Bird, Lower Brule Lakota

12-14-11 Geronimo, Apache

12-13-11 Kanigut, Tuscarora

12-12-11 Wallace Black Elk Lakota

12-11-11 Ga-ne-odi-yo, Iroquois

12-10-11 Paula Weasel Head, Blood

12-9-11 Tom White Cloud, Ojibway

12-8-11 Chief Joseph, Nez Perce

12-7-11 Dekanawidah, Iroquois

12-6-11 Black Elk, Lakota

12-5-11 George Webb, Pima

12-4-11 High Hollow Horn, Lakota

12-3-11 Turtleheart, Teton Sioux

12-2-11 Dr. Lori Gruiso, Navajo

12-1-11 Wendy Rose, Hopi-Miwok

11-30-11 Sogoyewapha, "Red Jacket" – Seneca

11-29-11 Teedyuschung, Delaware

11-28-11 Black Elk (1863-1950), Oglala Sioux Holy Man

11-27-11 Irving Powless Sr., Onondaga

11-26-11 Leon Shenandoah, Onondaga

11-25-11 Oren Lyons, Onondaga

11-24-11 Eagle Chief (Letakos-Lesa) Pawnee

11-23-11 Zitkala-Sa

11-22-11 Red Cloud (Makhpiya-luta) 1870

11-21-11 Luther Standing Bear, Oglala Sioux

11-20-11 Lone Man (Isna-la-wica)

11-19-11 Chief Joseph, Nez Perce

11-18-11 Chief Joseph, Nez Perce

11-17-11 Chief Dan George, Skokomish

11-16-11 Wovoka, Paiute

11-15-11 Black Hawk, Sauk

11-14-11 Chief Luther Standing Bear, Oglala Sioux

11-13-11 Black Elk, Oglala Sioux

11-12-11 Wallace Black Elk, Lakota

11-11-11 Big Elk, Omaha Chief

11-10-11 Charles Alexander Eastman (Ohiyesa), Santee Sioux

11-9-11 Larry P. Aitken, Chippewa

11-8-11 Wabasha, Lakota Santee

11-7-11 Iron Eyes Cody, Cherokee

11-6-11 Charles Alexander Eastman (Ohiyesa), Santee Sioux

11-5-11 Chief Joseph, Nez Perce

11-4-11 Sitting Bull

11-2-11 Hunbatz Men, Mayan

11-1-11 Matthew King, Lakota

10-31-11 "The Honor of All", Alkali Lake

10-30-11 Barney Bush, Shawnee

10-29-11 Chief Oren Lyons, Onondaga

10-28-11 Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

10-27-11 Fools Crow, Lakota

10-26-11 Sitting Bull, Lakota

10-25-11 Fools Crow, Lakota

10-24-11 Tecumseh

10-23-11 Fools Crow, Lakota

10-22-11 Fools Crow, Lakota

10-21-11 Fools Crow, Lakota

10-20-11 Thomas Mails, Lakota

10-19-11 Luther Standing Bear, Oglala Sioux

10-18-11 Oren R. Lyons, Spokesman, Traditional Circle of Elders

10-17-11 Sitting Bull, Sioux

10-16-11 Ethel Wilson, Cowichan

10-15-11 Mathew King, Lakota

10-14-11 Black Elk, Oglala Sioux

10-13-11 Archie Fire Lame Deer, Lakota

10-12-11 Traditional Circle of Elders

10-11-11 Sitting Bull, Sioux

10-10-11 Thomas Yellowtail, Crow

10-9-11 Fools Crow, Lakota

10-8-11 Cecilia Mitchell, Mohawk

10-7-11 Cochise “Like Ironweed” Chiricahua Apache

10-6-11 Mourning Dove [Christine Quintasket] (1888-1936) Salish

10-5-11 Linda Hogan, Chickasaw

10-4-11 Chased-By-Bears, Santee-Yanktonia Sioux

10-3-11 Louis Farmer, Onondaga

10-2-11 Tecumseh, Shawnee

10-1-11 Charlie Knight, Ute

9-29-11 Geronimo, Chiracahua Apache

9-28-11 Ojibway

9-27-11 Pushmatata, Choctaw

9-26-11 Pied Riche, Potawatomi

9-25-11 Kanakup, Kickapoo

9-24-11 Don Jose Huichol, Sierra Madre

9-23-11 Roy W.

9-22-11 Seneca

9-21-11 Vine Deloria Jr., Lakota

9-20-11 Tom Porter, Mohawk

9-19-11 Leon Shenandoah, Onondaga

9-18-11 Dekanawidah, Iroquois

9-17-11 Walking Elk, Santee

9-16-11 Fools Crow, Lakota

9-15-11 Wabasha, Lakota

9-14-11 Najagneq, Eskimo

9-13-11 Iglulik Eskimo Proverb

9-12-11 Black Hawk, Sauk

9-11-11 Ojibway

9-10-11 Chief Joseph, Nez Perce

9-9-11 Thomas Banyacya, Hopi

9-8-11 He Dog, Oglala Lakota

9-7-11 Fools Crow, Lakota

9-6-11 R. Carlos Nakai, Navajo-Ute

9-5-11 Noble Red Man

9-4-11 Lakota

9-3-11 Susquehannah

9-2-11 Hiawatha

9-1-11 Canio-dai-io, Seneca

8-31-11 Clifton Charles, Mojave

8-30-11 Forest Carter, Cherokee

8-29-11 Sitting Bull

8-28-11 Tecumseh, Shawnee

8-27-11 Black Elk, Lakota

8-26-11 Elder of Shongopoui, Hopi

8-25-11 Matthew King, Lakota

8-24-11 Lakota Wisdom

8-23-11 Chief Washakie, Shoshone

8-22-11 Okanicon, Delaware

8-21-11 Alford Wilson, Shawnee

8-20-11 Kanakuk, Kickapoo

8-19-11 Como, Potawatomi

8-18-11 Sitting Bull, Hunkpapa Sioux

8-17-11 Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

8-16-11 Qwatsinas (Heredity Chief Edward Moody), Nuxalk Nation

8-15-11 Black Elk, Lakota Medicine Man

8-14-11 Seneca Prayer

8-13-11 Rolling Thunder, Cherokee

8-12-11 Jose Maria, Pacific Anadark

8-11-11 Linda Hogan, Chickasaw

8-10-11 Ga-ne-odi-yo Iroquois

8-9-11 Chuck Ross, Lakota

8-8-11 Ira Hayes, Pima

8-7-11 Wallace Black Elk, Lakota

8-6-11 Haida Gwaii, Traditional Circle of Elders

8-5-11 Thomas Yellowtail, Crow

8-4-11 Archie Fire Lame Deer, Lakota

8-3-11 Vickie Downey, Tewa/Tesuque Pueblo

8-2-11 Traditional Circle of Elders

8-1-11 Wallace Black Elk, Lakota

7-31-11 Uncle Frank Davis (quoting his mother), Pawnee

7-30-11 Hopi

7-29-11 Fools Crow, Lakota

7-28-11 Hopi

7-27-11 Wallace Black Elk, Lakota

7-26-11 Oren Lyons, Onondaga

7-25-11 Brian Maracle, Mohawk

7-24-11 Cochise, Apache

7-23-11 Pontiac, Ottawa

7-22-11 Iron Eyes Cody

7-21-11 Chief Lowrey, Cherokee

7-20-11 Joe S. Jemez, Pueblo

7-19-11 Black Elk, Lakota

7-18-11 Osage

7-17-11 Sitting Bull, Hunkapapa Lakota

7-16-11 Sitting Bull, Lakota

7-15-11 Saulteaux - AA Grapevine-July 1979

7-14-11 Fools Crow, Lakota

7-13-11 Black Elk, Lakota

7-12-11 Sitting Bull, Lakota

7-11-11 Pontiac, Ottawa

7-10-11 Wilma Mankiller, Cherokee

7-9-11 Wallace Black Elk, Lakota

7-8-11 From the Sixth Philosophy of the Gathering of Native American Men

7-7-11 Wilma Mankiller, Cherokee

7-6-11 Burgess Roye, Ponca

7-5-11 Tecumseh, Shawnee

7-4-11 Dekanawidah, Iroquois

7-3-11 Fools Crow, Lakota

7-2-11 Handsome Lake, Iroquois

7-1-11 Louis Farmer, Onondaga

6-30-11 Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

6-29-11 To-Te-Pukenga, Maori

6-28-11 Joy Harjo, Creek-Cherokee

6-27-11 Squ-sact-un, Squaxin

6-26-11 Al, Cherokee

6-25-11 Hiawatha, Iroquois

6-24-11 Fools Crow, Lakota

6-23-11 Peau de Chat, Ojibway

6-22-11 Barney Bush, Shawnee

6-21-11 Howard Rainer, Taos Pueblo-Creek

6-20-11 Little Raven, Arapaho

6-19-11 Kanakuk, Kickapoo

6-18-11 Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

6-17-11 Senachwine, Potawatomi

6-16-11 Horace Axtell, Nez Perce

6-15-11 Leonard F, AA Grapevine July 2002

6-14-11 Iroquois Constitution

6-13-11 Pima Legend

6-12-11 Lelia Fisher, HOH

6-11-11 Matthew King, Lakota

6-10-11 Leonard George, Chief Councilor

6-9-11 Wallace Black Elk, Lakota

6-8-11 Sun Bear, Chippewa

6-7-11 Okanicon, Delaware

6-6-11 Walks in the Rain, Winnebago

6-5-11 Decori, Winnebago

6-4-11 Tom Porter, Mohawk

6-3-11 Tenkswataya, Shawnee

6-2-11 Itgag, Yupik

6-1-11 George Webb, Pima

5-31-11 Tecumseh, Shawnee

5-30-11 John F Bryde, Lakota

5-29-11 Luther Standing Bear, Oglala Sioux

5-28-11 Haida Gwaii, Traditional Circle of Elders

5-27-11 Clifton Charles, Mojave

5-26-11 Liz, Odawa

5-25-11 Nippawanock, Arapahoe

5-24-11 Rolling Thunder, Cherokee

5-23-11 Spotted Tail, Lakota

5-22-11 Papoonon, Delaware 1755

5-21-11 Crow

5-20-11 High Hollow Horn, Lakota

5-19-11 Satanta, Kiowa

5-18-11 Black Elk (Hehaka Sapa), Oglala

5-17-11 Torline, Navajo

5-16-11 Polingaysi Q'yawayma, Hopi

5-15-11 Billy Mills, Lakota

5-14-11 Talaskwaptiwa, Hopi

5-13-11 Starleaf, Shinnecock

5-12-11 Hiawatha, Iroquois Confederacy

5-11-11 Grandmother of Charles Eastman, Santee Sioux

5-10-11 Osage

5-9-11 Tecumseh, Shawnee

5-8-11 Soso-ho-wa, Iroquois

5-7-11 Tatanga Mani (Walking Buffalo), Stoney

5-6-11 Hiawatha, Iroquois Confederacy

5-5-11Taos Pueblo

5-4-11 Leonard George, Chief Councilor

5-3-11 Chute-pa-lu, Nez Perce

5-2-11 Ohiyesa, Lakota

5-1-11 Robert Spott, Yurok

4-30-11 Archie Fire Lame Deer, Lakota

4-29-11 John Ross, Cherokee

4-28-11 Haida Gwaii, Traditional Circle of Elders

4-27-11 Elaine Ramos, Tlingit

4-26-11 Luther Standing Bear, Oglala Sioux

4-25-11 Henry Quick Bear, Lakota

4-24-11 Wallace Black Elk, Lakota

4-23-11 Cecilia Mitchell, Mohawk

4-22-11 Wallace Black Elk, Lakota

4-21-11 Sarah Winnemucca, Paiute

4-20-11 Turtle Heart, Delaware

4-19-11 Rachael Naomi Remem, Holistic Healer

4-18-11 Dr. A.C. Ross (Ehanamani), Lakota

4-17-11 Navdowessie, (Lakota)

4-16-11 Delaware

4-15-11 Henry Quick Bear, Lakota

4-14-11 White Shield, Arikara

4-13-11 Dekanawidah, Iroquois

4-12-11 Thomas Yellowtail, Crow

4-11-11 Pretty Shield, Crow

4-10-11 Aztec

4-9-11 Wallace Black Elk, Lakota

4-8-11 Peau de Chat, Ojibway

4-7-11 David Monongye, Hopi

4-6-11 Joseph Bruchac, Abenaki

4-5-11 Kote Kotah, Chumash

4-4-11 Tenieya, Miwok

4-3-11 Larry P. Aitken, Chippewa

4-2-11 Red Jacket, Seneca

4-1-11 C. Montezuma, Yavapai

3-31-11 John Peters (Slow Turtle), Wampanoag

3-30-11 Winnebago

3-29-11 Skanientariio, Six Nations Ojibway

3-28-11 Ojibway

3-27-11 Alfonso Ortiz, San Juan Pueblo

3-26-11 Howling Wolf, Arapaho

3-25-11 Cochise, Apache

3-24-11 Red Cloud, Lakota

3-23-11 Charles A. Eastman (Ohiyesa), Santee Sioux

3-22-11 Chief Joseph, Nez Perce

3-21-11 Little Crow, Lakota

3-20-11 Traditional Circle of Elders, Northern Cheyenne

3-19-11 Thomas Yellowtail, Crow

3-18-11 Wallace Black Elk, Lakota

3-17-11 Kanakuk, Kickapoo

3-16-11 Nippawanock, Arapahoe

3-15-11 Crow

3-14-11 Cornplanter, Iroquois

3-13-11 Oren R. Lyons, Spokesman Traditional Circle of Elders

3-12-11 Leonard George, Chief Councilor

3-11-11 Fools Crow, Lakota

3-10-11 Jerome K., Lakota

3-9-11 Geronimo, Apache

3-8-11 Dona Josefa Medrano, Huichol

3-7-11 F. Parkman, About the Iroquois Confederacy

3-6-11 Stanley Paytiamo, Acoma Pueblo

3-5-11 Petalesharo, Pawnee

3-4-11 Willaru Huayta, Quechua Nation

3-3-11 President Thomas Jefferson "Letter to Handsome Lake"

3-2-11 Handsome Lake, Iroquois

3-1-11 Seneca

2-28-11 Rolling Thunder, Cherokee

2-27-11 Pachacutee, Inca

2-26-11 Willaru Huayta, Quechua Nation

2-25-11 Wasn-mani, Lakota

2-24-11 Asad-a-wa, Wichita

2-23-11 Skanientariio, Iroquois

2-22-11 Lame Deer, Lakota

2-21-11 Red Jacket, Seneca

2-20-11 Iroquois "Traditional Teachings"

2-19-11 Deadly Medicine, Creek

2-18-11 Willaru Huayta, Quechua Nation

2-17-11 Occom, Mohegan

2-16-11 Chief Luther Standing Bear, Sioux

2-15-11 Traditional Circle of Elders, Ononodaga

2-14-11 Thomas Yellowtail, Crow

2-13-11 Walking Buffalo, Stoney

2-12-11 Wallace Black Elk, Lakota

2-11-11 Cleone Thunder, Northern Arapahoe

2-10-11 Wallace Black Elk, Lakota

2-9-11 Thomas Yellowtail, Crow

2-8-11 Thomas Yellowtail, Crow

2-7-11 Las Casas

2-6-11 Hopi

2-5-11 Chief Luther Standing Bear, Sioux

2-4-11 Rolling Thunder, Cherokee

2-3-11 Tshut-che-nac, Kansas

2-2-11 Lame Deer, Lakota

2-1-11 J.S. Hifler, Cherokee

1-31-11 Haida Gwaii Traditional Circle of Elders

1-30-11 Sitting Bull, Teton Sioux

1-29-11 Pueblo Declaration

1-28-11 David Monbrongye, Hopi

1-27-11 Chief Wasson, Ojibway

1-26-11 James St. Louis, Delaware

1-25-11 Paula Weasel Head, Blood

1-24-11 Great Blue Heron, Ojibway

1-23-11 Delegation Spokesperson, Hopi

1-22-11 Blackfoot Crow

1-21-11 Satank, Kiowa

1-20-11 Tocmetone, Paiute

1-19-11 Cochise, Apache

1-18-11 Tenskwatawa, Shawnee

1-17-11 Cocooche, Seminole

1-16-11 Cree, 1993

1-15-11 John (Fire) Lame Deer, Lakota Sioux

1-14-11 Sacred Hoop

1-13-11 Pop Chalee, Taos Pueblo

1-12-11 Waskn Mani

1-11-11 Mary Hayes, Clayoquot

1-10-11 Hiawatha, Iroquois

1-9-11 Walks-in-the-Rain, Winnebago

1-8-11 Ojibway

1-7-11 Rich, Santee Lakota

1-6-11 Chief Joseph, Nez Perce

1-5-11 Traditional Circle of Elders, Northern Cheyenne

1-4-11 Chief Seattle, Dwamish

1-3-11 Tenskwatawa, Shawnee

1-2-11 Archie Fire Lame Deer, Lakota

1-1-11 Okute, Teton Sioux

12-31-10 Hiawatha, Iroquois Confederacy

12-30-10 J Hifler, Cherokee

12-29-10 Traditional Circle of Elders, Northern Cheyenne

12-28-10 Canasatego, Mohawk

12-27-10 Hiawatha, Iroquois

12-26-10 Hiawatha, Iroquois

12-25-10 Two Leggings, Crow

12-24-10 Michael Kabotie, Hopi

12-23-10 Wallace Black Elk, Lakota

12-22-10 Delaware

12-21-10 Chute-pa-lu, Nez Perce

12-20-10 Fools Crow, Lakota

12-19-10 J S Hifler, Cherokee

12-18-10 Vine Deloria Jr., Lakota

12-17-10 Shining Arrows, Crow

12-16-10 Dekanawidah, Iroquois

12-15-10 Blue Bird, Lower Brule Lakota

12-14-10 Geronimo, Apache

12-13-10 Kanigut, Tuscarora

12-12-10 Wallace Black Elk, Lakota

12-11-10 Ga-ne-odi-yo, Iroquois

12-10-10 Paula Weasel Head, Blood

12-9-10 Tom White Cloud, Ojibway

12-8-10 Chief Joseph, Nez Perce

12-7-10 Dekanawidah, Iroquois

12-6-10 Black Elk, Lakota

12-5-10 George Webb, Pima

12-4-10 High Hollow Horn, Lakota

12-3-10 Turtleheart, Teton Sioux

12-2-10 Dr. Lori Gruiso, Navajo

12-1-10 Wendy Rose, Hopi-Miwok

11-30-10 Sogoyewapha, "Red Jacket" – Seneca

11-29-10 Teedyuschung, Delaware

11-28-10 Black Elk (1863-1950), Oglala Sioux Holy Man

11-27-10 Irving Powless Sr., Onondaga

11-26-10 Leon Shenandoah, Onondaga

11-25-10 Oren Lyons, Onondaga

11-24-10 Eagle Chief (Letakos-Lesa), Pawnee

11-23-10 Zitkala-Sa

11-22-10 Red Cloud (Makhpiya-luta), April 1870

11-21-10 Luther Standing Bear, Oglala Sioux

11-20-10 Lone Man (Isna-la-wica)

11-19-10 Chief Joseph, Nez Perce

11-18-10 Chief Joseph, Nez Perce

11-17-2010 Chief Dan George, Skokomish

11-16-2010 Wovoka, Paiute

11-15-2010 Black Hawk, Sauk

11-14-2010 Chief Luther Standing Bear, Oglala Sioux

11-13-2010 Black Elk, Oglala Sioux

11-12-2010 Wallace Black Elk, Lakota

11-11-2010 Big Elk, Omaha Chief

11-10-2010 Charles Alexander Eastman (Ohiyesa), Santee Sioux

11-9-2010 Larry P. Aitken, Chippewa

11-8-2010 Wabasha, Lakota Santee

11-7-2010 Iron Eyes Cody, Cherokee

11-6-2010 Charles Alexander Eastman, Ohiyesa, Santee Sioux

11-5-2010 Chief Joseph, Nez Perce

11-4-2010 Sitting Bull

11-3-2010 Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

11-2-2010 Hunbatz Men, Mayan

11-1-2010 Matthew King, Lakota

10-31-2010 "The Honor of All", Alkali Lake

10-30-2010 Barney Bush, Shawnee

10-29-2010 Chief Oren Lyons, Onondaga

10-28-2010 Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

10-27-2010 Fools Crow, Lakota

10-26-2010 Sitting Bull, Lakota

10-25-2010 Fools Crow, Lakota

10-24-2010 Tecumseh

10-23-2010 Fools Crow, Lakota

10-22-2010 Fools Crow, Lakota

10-21-2010 Fools Crow, Lakota

10-20-2010 Thomas Mails, Lakota

10-19-2010 Luther Standing Bear, Oglala Sioux

10-18-2010 Oren R. Lyons, Spokesman, Traditional Circle of Elders

10-17-2010 Sitting Bull, Sioux

10-16-2010 Ethel Wilson, Cowichan

10-15-2010 Mathew King, Lakota

10-14-2010 Black Elk, Oglala Sioux

10-13-2010 Archie Fire Lame Deer, Lakota

10-12-2010 Traditional Circle of Elders

10-11-2010 Sitting Bull, Sioux

10-10-2010 Thomas Yellowtail, Crow

10-9-2010 Fools Crow, Lakota

10-8-2010 Cecilia Mitchell, Mohawk

10-7-2010 Cochise “Like Ironweed” Chiricahua Apache

10-6-2010 R. Carlos Nakai, Navajo-Ute

10-5-2010 Linda Hogan, Chickasaw

10-4-2010 Chased-By-Bears, Santee-Yanktonia Sioux

10-3-2010 Louis Farmer, Onondaga

10-2-2010 Tecumseh, Shawnee

10-1-2010 Charlie Knight, Ute

9-30-2010 Ralph Hotwea, Hopi

9-29-2010 Geronimo, Chiracahua Apache

9-28-2010 Ojibway

9-27-2010 Pushmatata, Choctaw

9-26-2010 Pied Riche, Potawatomi

9-25-2010 Kanakup, Kickapoo

9-24-2010 Don Jose Huichol, Sierra Madre

9-23-2010 Roy W.

9-22-2010 Seneca

9-21-2010 Vine Deloria Jr., Lakota

9-20-2010 Tom Porter, Mohawk

9-19-2010 Leon Shenandoah, Onondaga

9-18-2010 Dekanawidah, Iroquois

9-17-2010 Walking Elk, Santee

9-17-2010 Walking Elk, Santee

9-16-2010 Fools Crow, Lakota

9-15-2010 Wabasha, Lakota

9-14-2010 Najagneq, Eskimo

9-13-2010 Iglulik Eskimo Proverb

9-12-2010 Black Hawk, Sauk

9-11-2010 Ojibway

9-10-2010 Chief Joseph, Nez Perce

9-9-2010 Thomas Banyacya, Hopi

9-8-2010 He Dog, Oglala Lakota

9-7-2010 Fools Crow, Lakota

9-6-2010 R. Carlos Nakai, Navajo-Ute

9-5-2010 Noble Red Man

9-4-2010 Lakota

9-3-2010 Susquehannah

9-2-2010 Hiawatha

9-1-2010 Canio-dai-io, Seneca

8-31-2010 Clifton Charles, Mojave

8-30-2010 Forest Carter, Cherokee

8-29-2010 Sitting Bull

8-28-2010 Tecumseh, Shawnee

8-27-2010 Black Elk, Lakota

8-26-2010 Elder of Shongopoui, Hopi

8-25-2010 Matthew King, Lakota

8-24-2010 Lakota Wisdom

8-23-2010 Chief Washakie, Shoshone

8-22-2010 Okanicon, Delaware

8-21-2010 Alford Wilson, Shawnee

8-20-2010 Kanakuk, Kickapoo

8-19-2010 Como, Potawatomi

8-18-2010 Sitting Bull, Hunkpapa Sioux

8-17-2010 Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

8-16-2010 Qwatsinas (Heredity Chief Edward Moody), Nuxalk Nation

8-15-2010 Black Elk, Lakota Medicine Man

8-14-2010 Seneca Prayer

8-13-2010 Rolling Thunder, Cherokee

8-12-2010 Jose Maria, Pacific Anadark

8-11-2010 Linda Hogan, Chickasaw

8-10-2010 Ga-ne-odi-yo, Iroquois

8-9-2010 Chuck Ross, Lakota

8-8-2010 Ira Hayes, Pima

8-7-2010 Wallace Black Elk, Lakota

8-6-2010 Haida Gwaii, Traditional Circle of Elders

8-5-2010 Thomas Yellowtail, Crow

8-4-2010 Archie Fire Lame Deer, Lakota

8-3-2010 Vickie Downey, Tewa/Tesuque Pueblo

8-2-2010 Traditional Circle of Elders

8-1-2010 Wallace Black Elk, Lakota

7-31-2010 Uncle Frank Davis (quoting his mother), Pawnee

7-30-2010 Hopi

7-29-2010 Fools Crow, Lakota

7-28-2010 Hopi

7-27-2010 Wallace Black Elk, Lakota

7-26-2010 Oren Lyons, Onondaga

7-25-2010 Brian Maracle, Mohawk

7-24-2010 Cochise, Apache

7-23-2010 Pontiac, Ottawa

7-22-2010 Iron Eyes Cody

7-21-2010 Chief Lowrey, Cherokee

7-20-2010 Joe S. Jemez, Pueblo

7-19-2010 Black Elk, Lakota

7-18-2010 Osage

7-17-2010 Sitting Bull, Hunkapapa Lakota

7-16-2010 Sitting Bull, Lakota

7-15-2010 AA Grapevine-July 1979, Saulteaux

7-14-2010 Fools Crow, Lakota

7-13-2010 Black Elk, Lakota

7-12-2010 Sitting Bull, Lakota

7-11-2010 Pontiac, Ottawa

7-10-2010 Wilma Mankiller, Cherokee

7-9-2010 Wallace Black Elk, Lakota

7-8-2010 From the Sixth Philosophy of the Gathering of Native American Men

7-7-2010 Wilma Mankiller, Cherokee

7-6-2010 Burgess Roye, Ponca

7-5-2010 Tecumseh, Shawnee

7-4-2010 Dekanawidah, Iroquois

7-3-2010 Fools Crow, Lakota

7-2-2010 Handsome Lake, Iroquois

7-1-2010 Louis Farmer, Onondaga

6-30-2010 Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

6-29-2010 To-Te-Pukenga, Maori

6-28-2010 Joy Harjo, Creek-Cherokee

6-27-2010 Squ-sact-un, Squaxin

6-26-2010 Al, Cherokee

6-25-2010 Hiawatha, Iroquois

6-24-2010 Fools Crow, Lakota

6-23-2010 Peau de Chat, Ojibway

6-22-2010 Barney Bush, Shawnee

6-21-2010 Howard Rainer, Taos Pueblo-Creek

6-20-2010 Little Raven, Arapaho

6-19-2010 Kanakuk, Kickapoo

6-18-2010 Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

6-17-2010 Senachwine, Potawatomi

6-16-2010 Horace Axtell, Nez Perce

6-15-2010 Leonard F, AA Grapevine July 2002. Reprinted with permission AA Grapevine

6-14-2010 Iroquois Constitution

6-13-2010 Pima Legend

6-12-2010 Lelia Fisher, HOH

6-11-2010 Matthew King, Lakota

6-10-2010 Leonard George, Chief Councilor

6-9-2010 Wallace Black Elk, Lakota

6-8-2010 Sun Bear, Chippewa

6-7-2010 Okanicon, Delaware

6-6-2010 Walks in the Rain, Winnebago

6-5-2010 Decori, Winnebago

6-4-2010 Tom Porter, Mohawk

6-3-2010 Tenkswataya, Shawnee

6-2-2010 Itgag, Yupik

6-1-2010 George Webb, Pima

5-31-2010 Tecumseh, Shawnee

5-30-2010 John F Bryde, Lakota

5-29-2010 Luther Standing Bear, Oglala Sioux

5-28-2010 Haida Gwaii, Traditional Circle of Elders

5-27-2010 Clifton Charles, Mojave

5-26-2010 Liz, Odawa

5-25-2010 Nippawanock, Arapahoe

5-24-2010 Rolling Thunder, Cherokee

5-23-2010 Spotted Tail, Lakota

5-22-2010 Papoonon, Delaware 1755

5-21-2010 Crow

5-20-2010 High Hollow Horn, Lakota

5-19-2010 Satanta, Kiowa

5-18-2010 Black Elk (Hehaka Sapa), Oglala

5-17-2010 Torline, Navajo

5-16-2010 Polingaysi Q'yawayma, Hopi

5-15-2010 Billy Mills, Lakota

5-14-2010 Talaskwaptiwa, Hopi

5-13-2010 Starleaf, Shinnecock

5-12-2010 Hiawatha, Iroquois Confederacy

5-11-2010 Grandmother of Charles Eastman, Santee Sioux

5-10-2010 Osage

5-9-2010 Tecumseh, Shawnee

5-8-2010 Soso-ho-wa, Iroquois

5-7-2010 Tatanga Mani (Walking Buffalo), Stoney

5-6-2010 Hiawatha, Iroquois Confederacy

5-5-2010 Taos Pueblo

5-4-2010 Leonard George, Chief Councilor

5-3-2010 Chute-pa-lu, Nez Perce

5-2-2010 Ohiyesa, Lakota

5-1-2010 Robert Spott, Yurok

4-30-2010 Archie Fire Lame Deer, Lakota

4-29-2010 John Ross, Cherokee

4-28-2010 Haida Gwaii, Traditional Circle of Elders

4-27-2010 Elaine Ramos, Tlingit

4-26-2010 Luther Standing Bear, Oglala Sioux

4-25-2010 Henry Quick Bear, Lakota

4-24-2010 Wallace Black Elk, Lakota

4-23-2010 Cecilia Mitchell, Mohawk

4-22-2010 Wallace Black Elk, Lakota

4-21-2010 Sarah Winnemucca, Paiute

4-19-2010 Rachael Naomi Remem, Holistic Healer

4-18-2010 Dr. A.C. Ross (Ehanamani), Lakota

4-17-2010 Navdowessie, Lakota

4-16-2010 Delaware

4-15-2010 Henry Quick Bear, Lakota

4-14-2010 White Shield, Arikara

4-13-2010 Dekanawidah, Iroquois

4-12-2010 Thomas Yellowtail, Crow

4-11-2010 Pretty Shield, Crow

4-10-2010 Aztec

4-9-2010 Wallace Black Elk, Lakota

4-8-2010 Peau de Chat, Ojibway

4-7-2010 Joseph Bruchac, Abenaki

4-6-2010 Joseph Bruchac, Abenaki

4-5-2010 Kote Kotah, Chumash

4-4-2010 Tenieya, Miwok

4-3-2010 Larry P. Aitken, Chippewa

4-2-2010 Red Jacket, Seneca

4-1-2010 C. Montezuma, Yavapai

3-31-2010 John Peters (Slow Turtle) Wampanoag

3-30-2010 Winnebago

3-29-2010 Skanientariio, Six Nations

3-28-2010 Ojibway

3-27-2010 Alfonso Ortiz, San Juan Pueblo

3-26-2010 Howling Wolf, Arapaho

3-25-2010 Cochise, Apache

3-24-2010 Red Cloud, Lakota

3-23-2010 Charles A. Eastman (Ohiyesa), Santee Sioux

3-22-2010 Chief Joseph, Nez Perce

3-21-2010 Little Crow, Lakota

3-20-2010 Traditional Circle of Elders, Northern Cheyenne

3-18-2010 Wallace Black Elk, Lakota

3-17-2010 Kanakuk, Kickapoo

3-16-2010 Nippawanock, Arapahoe

3-15-2010 Crow

3-13-2010 Oren R. Lyons, Spokesman Traditional Circle of Elders

3-12-2010 Leonard George, Chief Councilor

3-11-2010 Fools Crow, Lakota

3-10-2010 Jerome K., Lakota

3-9-2010 Geronimo, Apache

3-8-2010 Dona Josefa Medrano, Huichol

3-7-2010 F. Parkman, About the Iroquois Confederacy

3-6-2010 Stanley Paytiamo, Acoma Pueblo

3-5-2010 Petalesharo, Pawnee

3-4-2010 Willaru Huayta, Quechua Nation

3-3-2010 President Thomas Jefferson "Letter to Handsome Lake"

3-2-2010 Handsome Lake, Iroquois

3-1-2010 Seneca

2-28-2010 Rolling Thunder, Cherokee

2-27-2010 Pachacutee, Inca

2-26-2010 Willaru Huayta, Quechua Nation

2-24-2010 Asad-a-wa, Wichita

2-23-2010 Skanientariio, Iroquois

2-22-2010 Lame Deer, Lakota

2-21-2010 Red Jacket, Seneca

2-20-2010 Iroquois "Traditional Teachings"

2-19-2010 Deadly Medicine, Creek

2-18-2010 Willaru Huayta, Quechua Nation

2-17-2010 Occom, Mohegan

2-16-2010 Chief Luther Standing Bear, Sioux

2-15-2010 Traditional Circle of Elders, Ononodaga

2-13-2010 Walking Buffalo, Stoney

2-12-2010 Wallace Black Elk, Lakota

2-11-2010 Cleone Thunder, Northern Arapahoe

2-10-2010 Wallace Black Elk, Lakota

2-9-2010 Thomas Yellowtail, Crow

2-8-2010 Thomas Yellowtail, Crow

2-7-2010 Las Casas

2-6-2010 Hopi

2-5-2010 Chief Luther Standing Bear, Sioux

2-4-2010 Rolling Thunder, Cherokee

2-3-2010 Tshut-che-nac, Kansas

2-2-2010 Lame Deer, Lakota

2-1-2010 J.S. Hifler, Cherokee

1-31-2010 Haida Gwaii Traditional Circle of Elders

1-30-2010 Wallace Black Elk, Lakota

1-29-2010 Pueblo Declaration

1-28-2010 David Monongye, Hopi

1-27-2010 Chief Wasson, Ojibway

1-26-2010 James St. Louis, Delaware

1-25-2010 Paula Weasel Head, Blood

1-24-2010 Great Blue Heron, Ojibway

1-23-2010 Delegation Spokesperson, Hopi

1-22-2010 Blackfoot Crow

1-21-2010 Satank, Kiowa

1-20-2010 Tocmetone, Paiute

1-19-2010 Cochise, Apache

1-18-2010 Tenskwatawa, Shawnee

1-17-2010 Cocooche, Seminole

1-16-2010 Cree 1993

1-15-2010 John (Fire) Lame Deer, Lakota Sioux

1-14-2010 Sacred Hoop

1-13-2010 Pop Chalee, Taos Pueblo

1-12-2010 Waskn Mani

1-11-2010 Mary Hayes, Clayoquot

1-10-2010 Hiawatha, Iroquois

1-9-2010 Walks-in-the-Rain, Winnebago

1-8-2010 Ojibway

1-7-2010 Rich, Santee Lakota

1-6-2010 Chief Joseph, Nez Perce

1-5-2010 Traditional Circle of Elders, Northern Cheyenne

1-4-2010 Chief Seattle, Dwamish

1-3-2010 Tenskwatawa, Shawnee

1-2-2010 Archie Fire Lame Deer, Lakota

1-1-2010 Okute, Teton Sioux

12-31-2009 Hiawatha, Iroquois Confederacy

12-30-2009 J Hifler, Cherokee

12-29-2009 Traditional Circle of Elders, Northern Cheyenne

12-28-2009 Canasatego, Mohawk

12-27-2009 Hiawatha, Iroquois

12-26-2009 Hiawatha, Iroquois

12-25-2009 Two Leggings, Crow

12-24-2009 Michael Kabotie, Hopi

12-23-2009 Wallace Black Elk, Lakota

12-22-2009 Delaware

12-21-2009 Chute-pa-lu, Nez Perce

12-20-2009 Fools Crow, Lakota

12-19-2009 J S Hifler, Cherokee

12-18-2009 Vine Deloria Jr., Lakota

12-17-2009 Shining Arrows, Crow

12-16-2009 Dekanawidah, Iroquois

12-15-2009 Blue Bird, Lower Brule Lakota

12-14-2009 Geronimo, Apache

12-13-2009 Kanigut, Tuscarora

12-12-2009 Wallace Black Elk, Lakota

12-11-2009 Ga-ne-odi-yo, Iroquois

12-10-2009 Paula Weasel Head, Blood

12-9-2009 Tom White Cloud, Ojibway

12-8-2009 Chief Joseph, Nez Perce

12-7-2009 Dekanawidah, Iroquois

12-6-2009 Black Elk, Lakota

12-5-2009 George Webb, Pima

12-4-2009 High Hollow Horn, Lakota

12-3-2009 Turtleheart, Teton Sioux

12-2-2009 Dr. Lori Gruiso, Navajo

12-1-2009 Wendy Rose, Hopi-Miwok

11-30-2009 Sogoyewapha, "Red Jacket", Seneca

11-29-2009 Teedyuschung, Delaware

11-28-2009 Black Elk (1863-1950), Oglala Sioux Holy Man

11-27-2009 Irving Powless Sr., Onondaga

11-26-2009 Leon Shenandoah, Onondaga

11-25-2009 Oren Lyons, Onondaga

11-24-2009 Eagle Chief (Letakos-Lesa), Pawnee

11-23-2009 Zitkala-Sa

11-22-2009 Red Cloud (Makhpiya-luta), April 1870

11-21-2009 Luther Standing Bear, Oglala Sioux

11-20-2009 Lone Man (Isna-la-wica)

11-19-2009 Chief Joseph, Nez Perce

11-17-2009 Chief Dan George, Skokomish

11-16-2009 Wovoka, Paiute

11-15-2009 Black Hawk, Sauk

11-14-2009 Chief Luther Standing Bear, Teton Sioux

11-13-2009 Black Elk, Oglala Sioux

11-12-2009 Sitting Bull, Teton Sioux

11-11-2009 Big Elk, Omaha Chief

11-10-2009 Charles Alexander Eastman (Ohiyesa), Santee Sioux

11-9-2009 Larry P. Aitken, Chippewa

11-8-2009 Wabasha, Lakota Santee

11-7-2009 Iron Eyes Cody, Cherokee

11-6-2009 Charles Alexander Eastman (Ohiyesa), Santee Sioux

11-5-2009 Chief Joseph, Nez Perce

11-4-2009 Sitting Bull

11-3-2009 Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

11-2-2009 Hunbatz Men, Mayan

11-1-2009 Matthew King, Lakota

10-31-2009 "The Honor of All", Alkali Lake

10-30-2009 Barney Bush, Shawnee

10-29-2009 Chief Oren Lyons, Onondaga

10-28-2009 Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

10-27-2009 Fools Crow, Lakota

10-26-2009 Sitting Bull, Lakota

10-25-2009 Fools Crow, Lakota

10-24-2009 Tecumseh

10-23-2009 Fools Crow, Lakota

10-22-2009 Fools Crow, Lakota

10-21-2009 Fools Crow, Lakota

10-20-2009 Thomas Mails, Lakota

10-19-2009 Luther Standing Bear, Oglala Sioux

10-18-2009 Oren R. Lyons, Spokesman Traditional Circle of Elders

10-17-2009 Sitting Bull, Sioux

10-16-2009 Ethel Wilson, Cowichan

10-15-2009 Mathew King, Lakota

10-14-2009 Black Elk, Oglala Sioux

10-13-2009 Archie Fire Lame Deer, Lakota

10-12-2009 Traditional Circle of Elders

10-11-2009 Sitting Bull, Sioux

10-10-2009 Thomas Yellowtail, Crow

10-9-2009 Fools Crow, Lakota

10-8-2009 Cecilia Mitchell, Mohawk

10-7-2009 Cochise “Like Ironweed”, Chiricahua Apache

10-6-2009 Mourning Dove [Christine Quintasket] 1888-1936), Salish

10-5-2009 Linda Hogan, Chickasaw

10-4-2009 Chased-By-Bears, Santee-Yanktonia Sioux

10-3-2009 Louis Farmer, Onondaga

10-2-2009 Tecumseh, Shawnee

10-1-2009 Charlie Knight, Ute

9-30-2009 Ralph Hotwea, Hopi

9-29-2009 Geronimo, Chiracahua Apache

9-28-2009 Ojibway

9-27-2009 Pushmatata, Choctaw

9-26-2009 Pied Riche, Potawatomi

9-25-2009 Kanakup, Kickapoo

9-24-2009 Don Jose Huichol, Sierra Madre

9-23-2009 Roy W.

9-22-2009 Seneca

9-21-2009 Vine Deloria Jr., Lakota

9-20-2009 Tom Porter, Mohawk

9-19-2009 Leon Shenandoah, Onondaga

9-17-2009 Walking Elk, Santee

9-16-2009 Fools Crow, Lakota

9-15-2009 Wabasha, Lakota

9-14-2009 Najagneq, Eskimo

9-13-2009 Iglulik Eskimo Proverb

9-12-2009 Black Hawk, Sauk

9-11-2009 Ojibway

9-10-2009 Chief Joseph, Nez Perce

9-9-2009 Thomas Banyacya, Hopi

9-8-2009 He Dog, Oglala Lakota

9-7-2009 Fools Crow, Lakota

9-6-2009 R. Carlos Nakai, Navajo-Ute

9-5-2009 Noble Red Man

9-4-2009 Lakota

9-3-2009 Susquehannah

9-2-2009 Hiawatha

9-1-2009 Canio-dai-io, Seneca

8-31-2009 Clifton Charles, Mojave

8-30-2009 Forest Carter, Cherokee

8-29-2009 Sitting Bull

8-28-2009 Tecumseh, Shawnee

8-27-2009 Black Elk, Lakota

8-26-2009 Elder of Shongopoui, Hopi

8-25-2009 Matthew King, Lakota

8-24-2009 Lakota Wisdom

8-23-2009 Chief Washakie, Shoshone

8-22-2009 Okanicon, Delaware

8-21-2009 Alford Wilson, Shawnee

8-20-2009 Kanakuk, Kickapoo

8-19-2009 Como, Potawatomi

8-18-2009 Sitting Bull, Hunkpapa Sioux

8-17-2009 Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

8-16-2009 Qwatsinas (Heredity Chief Edward Moody), Nuxalk Nation

8-15-2009 Black Elk, Lakota Medicine Man

8-14-2009 Seneca Prayer

8-13-2009 Rolling Thunder, Cherokee

8-12-2009 Jose Maria, Pacific Anadark

8-11-2009 Linda Hogan, Chickasaw

8-10-2009 Ga-ne-odi-yo, Iroquois

8-9-2009 Chuck Ross, Lakota

8-8-2009 Ira Hayes, Pima

8-7-2009 Wallace Black Elk, Lakota

8-6-2009 Haida Gwaii, Traditional Circle of Elders

8-5-2009 Thomas Yellowtail, Crow

8-4-2009 Archie Fire Lame Deer, Lakota

8-3-2009 Vickie Downey, Tewa/Tesuque Pueblo

8-2-2009 Traditional Circle of Elders

8-1-2009 Wallace Black Elk, Lakota

7-31-2009 Uncle Frank Davis (quoting his mother), Pawnee

7-30-2009 Hopi

7-29-2009 Fools Crow, Lakota

7-28-2009 Hopi

7-27-2009 Wallace Black Elk, Lakota

7-26-2009 Oren Lyons, Onondaga

7-25-2009 Brian Maracle, Mohawk

7-24-2009 Cochise, Apache

7-23-2009 Pontiac, Ottawa

7-22-2009 Iron Eyes Cody

7-21-2009 Chief Lowrey, Cherokee

7-20-2009 Joe S., Jemez Pueblo

7-19-2009 Black Elk Lakota

7-18-2009 Osage

7-17-2009 Sitting Bull, Hunkapapa Lakota

7-16-2009 Sitting Bull, Lakota

7-15-2009 Saulteaux

7-14-2009 Fools Crow, Lakota

7-13-2009 Black Elk, Lakota

7-12-2009 Sitting Bull, Lakota

7-11-2009 Pontiac, Ottawa

7-10-2009 Wilma Mankiller, Cherokee

7-9-2009 Wallace Black Elk, Lakota

7-8-2009 From the Sixth Philosphy of the Gathering of Native American Men

7-7-2009 Wilma Mankiller, Cherokee

7-6-2009 Burgess Roye, Ponca

7-5-2009 Tecumseh, Shawnee

7-4-2009 Dekanawidah, Iroquois

7-3-2009 Fools Crow, Lakota

7-2-2009 Handsome Lake, Iroquois

7-1-2009 Louis Farmer, Onondaga

6-30-2009 Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

6-29-2009 To-Te-Pukenga, Maori

6-28-2009 Joy Harjo, Creek-Cherokee

6-27-2009 Squ-sact-un, Squaxin

6-26-2009 Al, Cherokee

6-25-2009 Hiawatha, Iroquois

6-24-2009 Fools Crow, Lakota

6-23-2009 Peau de Chat, Ojibway

6-22-2009 Barney Bush, Shawnee

6-21-2009 Howard Rainer, Taos Pueblo-Creek

6-20-2009 Little Raven, Arapaho

6-19-2009 Kanakuk, Kickapoo

6-18-2009 Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

6-17-2009 Senachwine, Potawatomi

6-16-2009 Horace Axtell, Nez Perce

6-15-2009 Leonard F., AA Grapevine July 2002
Reprinted with permission AA Grapevine

6-14-2009 Iroquois Constitution

6-13-2009 Pima Legend

6-12-2009 Lelia Fisher, HOH

6-11-2009 Matthew King, Lakota

6-10-2009 Leonard George, Chief Councilor

6-9-2009 Wallace Black Elk, Lakota

6-8-2009 Sun Bear, Chippewa

6-7-2009 Okanicon, Delaware

6-6-2009 Walks in the Rain, Winnebago

6-5-2009 Decori, Winnebago

6-4-2009 Tom Porter, Mohawk

6-3-2009 Tenkswataya, Shawnee

6-2-2009 Itgag, Yupik

6-1-2009 George Webb, Pima

5-31-2009 Tecumseh, Shawnee

5-30-2009 John F Bryde, Lakota

5-29-2009 Luther Standing Bear, Oglala Sioux

5-28-2009 Haida Gwaii, Traditional Circle of Elders

5-27-2009 Clifton Charles, Mojave

5-26-2009 Liz, Odawa

5-25-2009 Nippawanock, Arapahoe

5-24-2009 Rolling Thunder, Cherokee

5-23-2009 Spotted Tail, Lakota

5-22-2009 Papoonon, Delaware 1755

5-21-2009 Crow

5-20-2009 High Hollow Horn, Lakota

5-19-2009 Satanta, Kiowa

5-18-2009 Black Elk (Hehaka Sapa), Oglala

5-17-2009 Torline, Navajo

5-16-2009 Polingaysi Q'yawayma, Hopi

5-15-2009 Billy Mills, Lakota

5-14-2009 Talaskwaptiwa, Hopi

5-13-2009 Starleaf, Shinnecock

5-12-2009 Hiawatha, Iroquois Confederacy

5-11-2009 Grandmother of Charles Eastman, Santee Sioux

5-10-2009 Osage

5-9-2009 Tecumseh, Shawnee

5-8-2009 Soso-ho-wa, Iroquois

5-7-2009 Tatanga Mani (Walking Buffalo), Stoney

5-6-2009 Hiawatha, Iroquois Confederacy

5-05-2009 Taos Pueblo

5-04-2009 Leonard George, Chief Councilor

5-03-2009 Chute-pa-lu, Nez Perce

5-02-2009 Ohiyesa, Lakota

5-01-2009 Robert Spott, Yurok

4-30-2009 Archie Fire Lame Deer, Lakota

4-29-2009 John Ross, Cherokee

4-28-2009 Haida Gwaii, Traditional Circle of Elders

4-27-2009 Elaine Ramos, Tlingit

4-26-2009 Luther Standing Bear, Oglala Sioux

4-25-2009 Henry Quick Bear, Lakota

4-24-2009 Wallace Black Elk, Lakota

4-23-2009 Cecilia Mitchell, Mohawk

4-22-2009 Wallace Black Elk, Lakota

4-21-2009 Sarah Winnemucca, Paiute

4-20-2009 Turtle Heart, Delaware

4-19-2009 Rachael Naomi Remem, Holistic Healer

4-18-2009 Dr. A.C. Ross (Ehanamani), Lakota

4-17-2009 Navdowessie, Lakota

4-16-2009 Delaware

4-15-2009 Henry Quick Bear, Lakota

4-14-2009 White Shield, Arikara

4-13-2009 Dekanawidah, Iroquois

4-12-2009 Thomas Yellowtail, Crow

4-11-2009 Pretty Shield, Crow

4-10-2009 Aztec

4-9-2009 Wallace Black Elk, Lakota

4-8-2009 Peau de Chat, Ojibway

4-7-2009 David Monongye, Hopi

4-6-2009 Joseph Bruchac, Abenaki

4-5-2009 Kote Kotah, Chumash

4-3-2009 Larry P. Aitken, Chippewa

4-2-2009 Red Jacket, Seneca

4-1-2009 C. Montezuma, Yavapai

3-31-2009 John Peters (Slow Turtle), Wampanoag

3-30-2009 Winnebago

3-29-2009 Skanientariio, Six Nations

3-28-2009 Ojibway

3-27-2009 Alfonso Ortiz, San Juan Pueblo

3-26-2009 Howling Wolf, Arapaho

3-25-2009 Cochise, Apache

3-24-2009 Red Cloud, Lakota

3-23-2009 Charles A. Eastman (Ohiyesa), Santee Sioux

3-22-2009 Chief Joseph, Nez Perce

3-21-2009 Little Crow, Lakota

3-20-2009 Traditional Circle of Elders, Northern Cheyenne

3-19-2009 Thomas Yellowtail, Crow

3-18-2009 Wallace Black Elk, Lakota

3-17-2009 Kanakuk, Kickapoo

3-16-2009 Nippawanock, Arapahoe

3-15-2009 Crow

3-14-2009 Cornplanter, Iroquois

3-13-2009 Oren R. Lyons, Spokesman Traditional Circle of Elders

3-12-2009 Leonard George, Chief Councilor

3-11-2009 Fools Crow, Lakota

3-10-2009 Jerome K., Lakota

3-9-2009 Geronimo, Apache

3-8-2009 Dona Josefa Medrano, Huichol

3-7-2009 F. Parkman, About the Iroquois Confederacy

3-6-2009 Stanley Paytiamo, Acoma Pueblo

3-5-2009 Petalesharo, Pawnee

3-4-2009 Willaru Huayta, Quechua Nation

3-3-2009 President Thomas Jefferson "Letter to Handsome Lake"

3-2-2009 Handsome Lake, Iroquois

3-1-2009 Seneca

2-28-2009 Rolling Thunder, Cherokee

2-27-2009 Pachacutee, Inca

2-26-2009 Willaru Huayta, Quechua Nation

2-25-2009 Wasn-mani, Lakota

2-24-2009 Asad-a-wa, Wichita

2-23-2009 Skanientariio, Iroquois

2-22-2009 Lame Deer, Lakota

2-21-2009 Red Jacket, Seneca

2-20-2009 Iroquois "Traditional Teachings"

2-19-2009 Deadly Medicine, Creek

2-18-2009 Willaru Huayta, Quechua Nation

2-17-2009 Occom, Mohegan

2-16-2009 Chief Luther Standing Bear, Sioux

2-15-2009 Traditional Circle of Elders, Ononodaga

2-14-2009 Thomas Yellowtail, Crow

2-13-2009 Walking Buffalo, Stoney

2-12-2009 Wallace Black Elk, Lakota

2-11-2009 Cleone Thunder, Northern Arapahoe

2-10-2009 Wallace Black Elk, Lakota

2-9-2009 Thomas Yellowtail, Crow

2-8-2009 Thomas Yellowtail, Crow

2-7-2009 Las Casas

2-6-2009 Hopi

2-5-2009 Chief Luther Standing Bear, Sioux

2-4-2009 Rolling Thunder, Cherokee

2-3-2009 Tshut-che-nac, Kansas

2-2-2009 Lame Deer, Lakota

2-1-2009 J.S. Hifler, Cherokee

1-31-2009 Haida Gwaii, Traditional Circle of Elders

1-30-2009 Wallace Black Elk, Lakota

1-29-2009 Pueblo Declaration

1-28-2009 David Monongye, Hopi

1-27-2009 Chief Wasson, Ojibway

1-26-2009 James St. Louis, Delaware

1-25-2009 Paula Weasel Head, Blood

1-24-2009 Great Blue Heron, Ojibway

1-23-2009 Delegation Spokesperson, Hopi

1-22-2009 Blackfoot Crow

1-21-2009 Satank, Kiowa

1-20-2009 Tocmetone, Paiute

1-19-2009 Cochise, Apache

1-18-2009 Tenskwatawa, Shawnee

1-17-2009 Cocooche, Seminole

1-16-2009 Cree, 1993

1-15-2009 John (Fire) Lame Deer, Lakota Sioux

1-14-2009 Sacred Hoop

1-13-2009 Pop Chalee, Taos Pueblo

1-12-2009 Waskn Mani

1-11-2009 Mary Hayes, Clayoquot

1-10-2009 Hiawatha, Iroquois

1-9-2009 Walks-in-the-Rain, Winnebago

1-8-2009 Ojibway

1-7-2009 Rich, Santee Lakota

1-6-2009 Chief Joseph, Nez Perce

1-5-2009 Traditional Circle of Elders, Northern Cheyenne

1-4-2009 Chief Seattle, Dwamish

1-3-2009 Tenskwatawa, Shawnee

1-2-2009 Archie Fire Lame Deer, Lakota

1-1-2009 Okute, Teton Sioux

12-30-2008 J Hifler, Cherokee

12-29-2008 Traditional Circle of Elders, Northern Cheyenne

12-28-2008 Canasatego, Mohawk

12-27-2008 Hiawatha, Iroquois

12-26-2008 Hiawatha, Iroquois

12-25-2008 Two Leggings, Crow

12-24-2008 Michael Kabotie, Hopi

12-23-2008 Wallace Black Elk, Lakota

12-22-2008 Delaware

12-21-2008 Chute-pa-lu, Nez Perce

12-20-2008 Fools Crow, Lakota

12-19-2008 J S Hifler, Cherokee

12-18-2008 Vine Deloria Jr., Lakota

12-17-2008 Shining Arrows, Crow

12-16-2008 Dekanawidah, Iroquois

12-15-2008 Blue Bird, Lower Brule Lakota

12-14-2008 Geronimo, Apache

12-13-2008 Kanigut, Tuscarora

12-12-2008 Wallace Black Elk, Lakota

12-11-2008 Ga-ne-odi-yo, Iroquois

12-10-2008 Paula Weasel Head, Blood

12-9-2008 Tom White Cloud, Ojibway

12-8-2008 Chief Joseph, Nez Perce

12-7-2008 Dekanawidah, Iroquois

12-6-2008 Black Elk, Lakota

12-5-2008 George Webb, Pima

12-4-2008 High Hollow Horn, Lakota

12-3-2008 Turtleheart, Teton Sioux

12-2-2008 Dr. Lori Gruiso, Navajo

12-1-2008 Wendy Rose, Hopi-Miwok

11-30-2008 Sogoyewapha, "Red Jacket" – Seneca

11-29-2008 Fools Crow, Lakota

11-28-2008 Hopi

11-27-2008 Wallace Black Elk, Lakota

11-25-2008 Brian Maracle, Mohawk

11-23-2008 Pontiac, Ottawa

11-22-2008 Iron Eyes Cody

11-21-2008 Chief Lowrey, Cherokee

11-18-2008 Osage

11-17-2008 Sitting Bull, Hunkapapa Lakota

11-16-2008 Sitting Bull, Lakota

11-15-2008 AA Grapevine-July 1979, Saulteaux

11-14-2008 Fools Crow, Lakota

11-13-2008 Black Elk, Lakota

11-12-2008 Sitting Bull, Lakota

11-11-2008 Pontiac, Ottawa

11-10-2008 Wilma Mankiller, Cherokee

11-9-2008 Wallace Black Elk, Lakota

11-8-2008 From the Sixth Philosophy of the Gathering of Native American Men

11-7-2008 Wilma Mankiller, Cherokee

11-6-2008 Burgess Roye, Ponca

11-5-2008 Tecumseh, Shawnee

11-4-2008 Dekanawidah, Iroquois

11-3-2008 Fools Crow, Lakota

11-2-2008 Handsome Lake Iroquois

11-1-2008 Louis Farmer, Onondaga

10-31-2008 "The Honor of All" Alkali Lake

10-30-2008 Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

10-29-2008 To-Te-Pukenga, Maori

10-28-2008 Joy Harjo, Creek-Cherokee

10-27-2008 Squ-sact-un, Squaxin

10-26-2008 Al, Cherokee

10-25-2008 Hiawatha, Iroquois

10-24-2008 Leonard George, Chief Councilor

10-23-2008 Peau de Chat, Ojibway

10-22-2008 Barney Bush, Shawnee

10-21-2008 Howard Rainer, Taos Pueblo-Creek

10-20-2008 Little Raven, Arapaho

10-19-2008 Kanakuk, Kickapoo

10-18-2008 Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

10-17-2008 Senachwine, Potawatomi

10-16-2008 Horace Axtell, Nez Perce

10-15-2008 Dekanawidah, Iroquois

10-14-2008 Iroquois Constitution

10-13-2008 Pima Legend

10-12-2008 Lelia Fisher, HOH

10-11-2008 Matthew King, Lakota

10-10-2008 Leonard George, Chief Councilor

10-9-2008 Wallace Black Elk, Lakota

10-8-2008 Sun Bear, Chippewa

10-7-2008 Okanicon, Delaware

10-6-2008 Walks in the Rain, Winnebago

10-5-2008 Decori, Winnebago

10-4-2008 Tom Porter, Mohawk

10-3-2008 Tenkswataya, Shawnee

10-2-2008 Itgag, Yupik

10-1-2008 George Webb, Pima

9-30-2008 Ralph Hotwea, Hopi

9-29-2008 Geronimo, Chiracahua Apache

9-28-2008 Ojibway

9-27-2008 Pushmatata, Choctaw

9-26-2008 Pied Riche, Potawatomi

9-25-2008 Kanakup, Kickapoo

9-24-2008 Don Jose, Huichol Sierra Madre

9-23-2008 Red Cloud, Lakota

9-22-2008 Seneca

9-21-2008 Vine Deloria Jr., Lakota

9-20-2008 Petalesharo, Pawnee

9-19-2008 Leon Shenandoah, Onondaga

9-18-2008 Dekanawidah, Iroquois

9-17-2008 Walking Elk, Santee

9-16-2008 Fools Crow, Lakota

9-15-2008 Wabasha, Lakota

9-14-2008 Najagneq, Eskimo

9-13-2008 Iglulik Eskimo Proverb

9-12-2008 Jose Maria, Pacific Anadark

9-11-2008 Linda Hogan, Chickasaw

9-10-2008 Ga-ne-odi-yo, Iroquois

9-9-2008 Chuck Ross, Lakota

9-8-2008 Ira Hayes, Pima

9-7-2008 Fools Crow, Lakota

9-6-2008 R. Carlos Nakai, Navajo-Ute

9-5-2008 Noble Red Man

9-4-2008 Lakota

9-3-2008 Susquehanna

9-2-2008 Hiawatha

9-1-2008 Canio-dai-io, Seneca

8-31-2008 Clifton Charles, Mojave

8-30-2008 Forest Carter, Cherokee

8-29-2008 Sitting Bull

8-28-2008 Tecumseh, Shawnee

8-27-2008 Black Elk, Lakota

8-26-2008 Elder of Shongopoui, Hopi

8-25-2008 Matthew King, Lakota

8-24-2008 Lakota Wisdom

8-23-2008 Chief Washakie, Shoshone

8-22-2008 Okanicon, Delaware

8-21-2008 Alford Wilson, Shawnee

8-20-2008 Kanakuk, Kickapoo

8-19-2008 Como, Potawatomi

8-18-2008 Sitting Bull, Hunkpapa Sioux (1831-1890)

8-17-2008 Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

8-16-2008 Qwatsinas (Hereditary Chief Edward Moody), Nuxalk Nation

8-15-2008 Black Elk, Lakota Medicine Man

8-14-2008 Seneca Prayer

8-13-2008 Rolling Thunder, Cherokee

8-12-2008 Black Hawk, Sauk

8-11-2008 Ojibway

8-10-2008 Chief Joseph, Nez Perce

8-9-2008 Thomas Banyacya, Hopi

8-8-2008 He Dog, Oglala Lakota

8-7-2008 Cochise "Like Ironweed", Chiricahua Apache

8-6-2008 Mourning Dove [Christine Quintasket] (1888-1936), Salish

8-5-2008 Linda Hogan, Chickasaw

8-4-2008 Chased-by-Bears (1843-1915), Santee-Yanktonai Sioux

8-3-2008 Louis Farmer, Onondaga

8-2-2008 Deadly Medicine, Creek

8-1-2008 Charlie Knight, Ute

7-31-2008 Uncle Frank Davis (quoting his mother), Pawnee

7-30-2008 Sogoyewapha, "Red Jacket" - Seneca

7-29-2008 Teedyuschung, Delaware

7-28-2008 Black Elk (1863-1950), Oglala Sioux holy man

7-27-2008 Irving Powless Sr., Onondaga

7-26-2008 Leon Shenandoah, Onondaga

7-25-2008 Leon Shenandoah, Onondaga

7-24-2008 Eagle Chief (Letakos-Lesa), Pawnee

7-23-2008 Zitkala-Sa

7-22-2008 Red Cloud (Makhpiya-luta) April, 1870

7-21-2008 Luther Standing Bear, Oglala Sioux

7-20-2008 Lone Man (Isna-la-wica), Teton Sioux

7-19-2008 Chief Joseph, Nez Perce

7-18-2008 Chief Joseph, Nez Perce

7-17-2008 Chief Dan George, Skokomish

7-16-2008 Wovoka, Paiute

7-15-2008 Black Hawk, Sauk

7-14-2008 Chief Luther Standing Bear, Teton Sioux

7-13-2008 Black Elk, Oglala Sioux

7-12-2008 Sitting Bull, Teton Sioux

7-11-2008 Big Elk, Omaha Chief

7-10-2008 Charles Alexander Eastman (Ohiyesa), Santee Sioux

7-9-2008 Larry P. Aitken, Chippewa

7-8-2008 Wabasha, Lakota Santee

7-7-2008 Iron Eyes Cody, Cherokee

7-6-2008 Charles Eastman Ohiyesa, Santee Sioux

7-5-2008 Chief Joseph, Nez Perce

7-4-2008 Sitting Bull

7-3-2008 Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

7-2-2008 Hunbatz Men, Mayan

7-1-2008 Matthew King, Lakota

6-30-2008 Barney Bush, Shawnee

6-29-2008 Chief Oren Lyons, Onondaga

6-28-2008 Joe Coyhis, Stockbridge Munsee

6-27-2008 Fools Crow, Lakota

6-26-2008 Sitting Bull, Lakota

6-25-2008 Fools Crow, Lakota

6-24-2008 Fools Crow, Lakota

6-23-2008 Fools Crow, Lakota

6-22-2008 Fools Crow, Lakota

6-21-2008 Fools Crow, Lakota

6-20-2008 Thomas Mails, Lakota

6-19-2008 Luther Standing Bear, Oglala Sioux

6-18-2008 Oren R. Lyons, Spokesman Traditional Circle of Elders

6-17-2008 Sitting Bull, Sioux

6-16-2008 Ethel Wilson, Cowichan

6-15-2008 Cree 1993

6-14-2008 Black Elk, Oglala Sioux

6-13-2008 Archie Fire Lame Deer, Lakota

6-12-2008 Traditional Circle of Elders

6-11-2008 Sitting Bull, Sioux

6-10-2008 Thomas Yellowtail, Crow

6-9-2008 Fool’s Crow, Lakota

6-8-2008 Cecilia Mitchell, Mohawk

6-7-2008 Wallace Black Elk, Lakota

6-6-2008 Haida Gwaii, Traditional Circle of Elders

6-5-2008 Thomas Yellowtail, Crow

6-4-2008 Archie Fire Lame Deer, Lakota

6-3-2008 Vickie Downey, Tewa/Tesuque Pueblo

6-2-2008 Traditional Circle of Elders

6-1-2008 Wallace Black Elk, Lakota

5-31-2008 Tecumseh, Shawnee

5-30-2008 Archie Fire Lame Deer, Lakota

5-29-2008 John Ross, Cherokee

5-28-2008 Haida Gwaii, Traditional Circle of Elders

5-27-2008 Elaine Ramos, Tlingit

5-26-2008 Luther Standing Bear, Oglala Sioux

5-25-2008 Henry Quick Bear, Lakota

5-24-2008 Wallace Black Elk, Lakota

5-23-2008 Cecilia Mitchell, Mohawk

5-22-2008 Chief Joseph, Nez Perce

5-21-2008 Little Crow, Lakota

5-20-2008 Traditional Circle of Elders, Northern Cheyenne

5-19-2008 Thomas Yellowtail, Crow

5-18-2008 Wallace Black Elk, Lakota

5-17-2008 Kanakuk, Kickapoo

5-16-2008 Nippawanock, Arapahoe

5-15-2008 Traditional Circle of Elders, Onodaga

5-14-2008 Thomas Yellowtail, Crow

5-13-2008 Walking Buffalo, Stoney

5-12-2008 Wallace Black Elk, Lakota

5-11-2008 Cleone Thunder Northern Arapahoe

5-10-2008 Wallace Black Elk Lakota

5-9-2008 Thomas Yellowtail, Crow

5-8-2008 Thomas Yellowtail, Crow

5-7-2008 Rich Santee Lakota

5-6-2008 Chief Joseph Nez Perce

5-5-2008 Traditional Circle of Elders Northern Cheyenne

5-4-2008 Chief Seattle, Dwamish

5-3-2008 Tenskwatawa, Shawnee

5-2-2008 Archie Fire Lame Deer, Lakota

5-1-2008 Okute, Teton Sioux

4-30-2008 John F Bryde, Lakota

4-29-2008 Luther Standing Bear, Oglala Sioux

4-28-2008 Haida Gwaii, Traditional Circle of Elders

4-27-2008 Clifton Charles, Mojave

4-26-2008 Liz, Odawa

4-25-2008 Nippawanock, Arapahoe

4-24-2008 Rolling Thunder, Cherokee

4-23-2008 Spotted Tail, Lakota

4-22-2008 Wallace Black Elk, Lakota

4-21-2008 Sarah Winnemucca, Paiute

4-20-2008 Turtle Heart, Delaware

4-19-2008 Rachael Naomi Remem, Holistic Healer

4-18-2008 Dr. A. C. Ross (Ehanamani), Lakota

4-17-2008 Navdowessie, Lakota

4-16-2008 Delaware

4-15-2008 Henry Quick Bear, Lakota

4-14-2008 White Shield, Arikara

4-13-2008 Dekanawidah, Iroquois

4-12-2008 Thomas Yellowtail, Crow

4-11-2008 Pretty Shield, Crow

4-10-2008 Aztec

4-9-2008 Wallace Black Elk, Lakota

4-8-2008 Peau de Chat, Ojibway

4-7-2008 David Monongye, Hopi

4-6-2008 Joseph Bruchac, Abenaki

4-5-2008 Kote Kotah, Chumash

4-4-2008 Tenieya, Miwok

4-3-2008 Larry P. Aitken, Chippewa

4-2-2008 Red Jacket, Seneca

4-1-2008 C. Montezuma, Yavapai

3-31-2008 John Peters (Slow Turtle), Wampanoag

3-30-2008 Winnebago

3-29-2008 Skanientariio, Six Nations

3-28-2008 Ojibway

3-27-2008 Alfonso Ortiz, San Juan Pueblo

3-26-2008 Howling Wolf, Arapaho

3-25-2008 Cochise, Apache

3-24-2008 Red Cloud, Lakota

3-23-2008 Charles A. Eastman (Ohiyesa), Santee Sioux

3-22-2008 Papoonon, Delaware 1755

3-21-2008 Crow

3-20-2008 High Hollow Horn, Lakota

3-19-2008 Satanta, Kiowa

3-18-2008 Black Elk (Hehaka Sapa), Oglala

3-17-2008 Torline, Navajo

3-16-2008 Polingaysi Q'yawayma, Hopi

3-15-2008 Crow

3-14-2008 Cornplanter, Iroquois

3-13-2008 Oren R. Lyons, Spokesman Traditional Circle of Elders

3-12-2008 Leonard George, Chief Councilor

3-11-2008 Fools Crow, Lakota

3-10-2008 Jerome K., Lakota

3-9-2008 Geronimo, Apache

3-8-2008 Dona Josefa Medrano, Huichol

3-7-2008 F. Parkman, About the Iroquois Confederacy

3-6-2008 Stanley Paytiamo, Acoma Pueblo

3-5-2008 Petalesharo, Pawnee

3-4-2008 Willaru Huayta, Quechua Nation

3-3-2008 President Thomas Jefferson "Letter to Handsome Lake"

3-2-2008 Handsome Lake Iroquois

3-1-2008 Seneca

2-29-2008 Larry P. Aitken, Chippewa

2-28-2008 Rolling Thunder, Cherokee

2-27-2008 Pachacutee, Inca

2-26-2008 Willaru Huayta, Quechua Nation

2-25-2008 Wasn-mani, Lakota

2-24-2008 Asad-a-wa Wichita

2-23-2008 Skanientariio, Iroquois

2-22-2008 Lame Deer, Lakota

2-21-2008 Red Jacket, Seneca

2-20-2008 Iroquois "Traditional Teachings"

2-19-2008 Deadly Medicine, Creek

2-18-2008 Willaru Huayta, Quechua Nation

2-17-2008 Occom, Mohegan

2-16-2008 Chief Luther Standing Bear, Sioux

2-15-2008 Billy Mills, Lakota

2-14-2008 Talaskwaptiwa, Hopi

2-13-2008 Starleaf, Shinnecock

2-12-2008 Hiawatha, Iroquois Confederacy

2-11-2008 Grandmother of Charles Eastman, Santee Sioux

2-10-2008 Osage

2-9-2008 Tecumseh, Shawnee

2-8-2008 Soso-ho-wa, Iroquois

2-7-2008 Las Casas

2-6-2008 Hopi

2-5-2008 Chief Luther Standing Bear, Sioux

2-4-2008 Rolling Thunder, Cherokee

2-3-2008 Tshut-che-nac, Kansas

2-2-2008 Lame Deer, Lakota

2-1-2008 J.S. Hifler, Cherokee

1-31-2008 Haida Gwaii Traditional, Circle of Elders

1-30-2008 Wallace Black Elk, Lakota

1-29-2008 Pueblo Declaration

1-28-2008 David Monongye, Hopi

1-27-2008 Chief Wasson, Ojibway

1-26-2008 James St. Louis, Delaware

1-25-2008 Paula Weasel Head, Blood

1-24-2008 Great Blue Heron, Ojibway

1-23-2008 Delegation Spokesperson, Hopi

1-22-2008 Blackfoot Crow

1-21-2008 Satank, Kiowa

1-20-2008 Tocmetone, Paiute

1-19-2008 Cochise, Apache

1-18-2008 Tenskwatawa, Shawnee

1-17-2008 Cocooche, Seminole

1-16-2008 Cree 1993

1-15-2008 John (Fire) Lame Deer, Lakota Sioux

1-14-2008 Sacred Hoop

1-13-2008 Pop Chalee, Taos Pueblo

1-12-2008 Waskn Mani

1-11-2008 Mary Hayes, Clayoquot

1-10-2008 Hiawatha, Iroquois

1-9-2008 Walks-in-the-Rain, Winnebago

1-8-2008 Ojibway

1-7-2008 Tatanga Mani (Walking Buffalo) Stoney

1-6-2008 Hiawatha, Iroquois Confederacy

1-5-2008 Taos Pueblo

1-4-2008 Leonard George, Chief Councilor

1-3-2008 Chute-pa-lu, Nez Perce

1-2-2008 Ohiyesa, Lakota

1-1-2008 Robert Spott, Yurok

12-31-2007 Hiawatha, Iroquois Confederacy

12-30-2007 J Hifler, Cherokee

12-29-2007 Traditional Circle of Elders, Northern Cheyenne

12-28-2007 Canasatego, Mohawk

12-27-2007 Hiawatha, Iroquois

12-26-2007 Hiawatha, Iroquois

12-25-2007 Two Leggings, Crow

12-24-2007 Michael Kabotie, Hopi

12-23-2007 Wallace Black Elk, Lakota

12-22-2007 Delaware

12-21-2007 Chute-pa-lu, Nez Perce

12-20-2007 Fools Crow, Lakota

12-19-2007 J S Hifler, Cherokee

12-18-2007 Vine Deloria Jr., Lakota

12-17-2007 Shining Arrows, Crow

12-16-2007 Dekanawidah, Iroquois

12-15-2007 Blue Bird, Lower Brule Lakota

12-14-2007 Geronimo, Apache

12-13-2007 Kanigut, Tuscarora

12-12-2007 Wallace Black Elk, Lakota

12-11-2007 Ga-ne-odi-yo, Iroquois

12-10-2007 Paula Weasel Head, Blood

12-9-2007 Tom White Cloud, Ojibway

12-8-2007 Chief Joseph, Nez Perce

12-7-2007 Dekanawidah, Iroquois

12-6-2007 Black Elk, Lakota

12-5-2007 George Webb, Pima

12-4-2007 High Hollow Horn, Lakota

12-3-2007 Turtleheart, Teton Sioux

12-2-2007 Dr. Lori Gruiso, Navajo

12-1-2007 Wendy Rose, HOPI/MIWOK

11-30-2007 Hopi

11-29-2007 Fools Crow, Lakota

11-28-2007 Hopi

11-27-2007 Wallace Black Elk, Lakota

11-26-2007 Oren Lyons, Onondaga

11-25-2007 Brian Maracle, Mohawk

11-24-2007 Cochise, Apache

11-23-2007 Pontiac, Ottawa

11-22-2007 Barney Bush, Shawnee

11-21-2007 Howard Rainer, Taos Pueblo-Creek

11-20-2007 Little Raven, Arapaho

11-19-2007 Black Elk, Lakota

11-18-2007 Osage

11-17-2007 Sitting Bull, Hunkapapa Lakota

11-16-2007 Sitting Bull, Lakota

11-15-2007 AA Grapevine-July 1979, Saulteaux. Reprinted with permission AA Grapevine

11-14-2007 Fool’s Crow, Lakota

11-13-2007 Black Elk, Lakota

11-12-2007 Sitting Bull, Lakota

11-11-2007 Pontiac, Ottawa

11-10-2007 Wilma Mankiller, Cherokee

11-9-2007 Wallace Black Elk, Lakota

11-8-2007 From the Sixth Philosophy of the Gathering of Native American Men

11-7-2007 Wilma Man Killer, Cherokee

11-6-2007 Burgess Roye, Ponca

11-5-2007 Tecumseh, Shawnee

11-4-2007 Dekanawidah, Iroquois

11-3-2007 Fool's Crow, Lakota

11-2-2007 Handsome Lake, Iroquois

11-1-2007 Louis Farmer, Onondaga

10-31-2007 "The Honor of All" Alkali Lake

10-30-2007 Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

10-29-2007 To-Te-Pukenga, Maori

10-28-2007 Joy Harjo, Creek/Cherokee

10-27-2007 Squ-sact-un, Squaxin

10-26-2007 Al, Cherokee

10-25-2007 Hiawatha, Iroquois

10-24-2007 Leonard George, Chief Councilor

10-23-2007 Peau de Chat, Ojibway

10-22-2007 Barney Bush, Shawnee

10-21-2007 Howard Rainer, Taos Pueblo-Creek

10-20-2007 Little Raven, Arapaho

10-19-2007 Kanakuk, Kickapoo

10-18-2007 Joe Coyhis, Stockbridge-Munsee

10-17-2007 Senachwine, Potawatomi

10-16-2007 Horace Axtell, Nez Perce

10-15-2007 Dekanawidah, Iroquois

10-14-2007 Iroquois Constitution

10-13-2007 Pima Legend

10-12-2007 Lelia Fisher, HOH

10-11-2007 Matthew King, Lakota

10-10-2007 Leonard George, Chief Councilor

10-9-2007 Wallace Black Elk, Lakota

10-8-2007 Sun Bear, Chippewa

10-7-2007 Okanicon, Delaware

10-6-2007 Walks in the Rain, Winnebago

10-5-2007 Decori, Winnebago

10-4-2007 Tom Porter, Mohawk

10-3-2007 Tenkswataya, Shawnee

10-2-2007 Itgag, Yupik

10-1-2007 George Webb, Pima

9-30-2007 Ralph Hotwea, Hopi

9-29-2007 Geronimo, Chiracahua Apache

9-28-2007 Ojibway

9-27-2007 Pushmatata, Choctaw

9-26-2007 Pied Riche, Potawatomi

9-25-2007 Kanakup, Kickapoo

9-24-2007 Don Jose Huichol, Sierra Madre

9-23-2007 Red Cloud, Lakota

9-22-2007 Seneca

9-21-2007 Vine Delori